MENU
Menu

Zdravie Otrasné fakty o fajčení: Ak vás neodradí toto, tak už nič

Mal by som skončiť. Tak teda od zajtra. Tak až po tej párty, ktorá je o týždeň. Skončím, až keď skončia kamoši... Výhovoriek pri snahe o seknutie s fajčením sa nájde veľa,no pokiaľ by si človek REÁLNE uvedomoval hrozbu, zrejme by sa rozhýbal skôr. Vraví sa, že fajčenie zabíja, ale viete presne, čo to znamená?

Otrasné fakty o fajčení: Ak vás neodradí toto, tak už nič

1. Vychutnávanie si tabaku ročne zabije viac ako šesť miliónov ľudí! Keď si to prerátame, v dôsledku fajčenia niekto zomrie každých päť sekúnd. Ešte ste len dočítali tento odstavec a zomrel ďalší fajčiar. Táto krutá štatistika vysoko prekračuje aj počty úmrtí napr. kvôli HIV či tuberkulóze.

FOTO: Odhaľte povahu fajčiara podľa toho, ako drží cigaretu

2. Ak nepríde v dôsledku fajčenia rovno smrť, tak rátajte so skrátením života. A nejde práve o zanedbateľné číslo - v priemere uberá fajčenie 13 rokov od očakávanej dĺžky života. Celkom škoda, nie?

3. Zo šiestich miliónov spomínaných úmrtí, ku ktorým každý rok dôjde po celom svete, je zhruba 15 percent dôsledkom pasívneho fajčenia. Číselne to vychádza na necelý milión, takže fajčiar môže pokojne uškodiť blízkej osobe, ktorá musí jeho cigarety pravidelne trpieť. Treba prízvukovať, že to pokojne môžu byť deti?

4. Stále sa hovorí o rakovine pľúc, ktorá je najznámejšou hrozbou z fajčenia, ale to je len začiatok. Pravidelní hltači nikotínu môžu byť diagnostikovaní s rakovinou močového mechúra, krvi, kostnej drene, krčka maternice, hrubého čreva, pažeráka, obličiek, hrtana, pečene, úst, pankreasu, konečníka, žalúdka a krku. Rozvojom rakoviny je ohrozené naozaj takmer celé telo.

Zabudnite na slamky, zvyšky po cigaretách sú v oceánoch oveľa škodlivejšie

5. A poďme ďalej - nie je to len rakovina. Fajčenie sa výrazne podieľa na zvyšovaní rizika srdcových chorôb a mozgovej príhody. A to dokonca o 200 až 400 percent!

6. Podľa jednej toxikologickej štúdie je v piatich cigaretách toľko nikotínu, že ak by sa užil naraz, môže zabiť priemerného dospelého človeka. Aj preto sa neodporúča fajčiť jednu za druhou. Keď už, tak striedmo.

7. V tabakovom dyme, ktorý fajčiar vdychuje, je viac ako 4-tisíc chemikálií. O desiatkach z nich je známe, že priamo spôsobujú rakovinu, ďalšie sú klasifikované ako karcinogény. Pri poťahovaní a slastnom vzdychnutí si na to treba spomenúť a možno už cigareta nebude taká chutná.

FOTO: Šokujúce reklamy proti fajčeniu: od zlozvyku (možno) odradia aj vás

8. Ak ste práve mávli rukou, lebo ste prešli na e-cigarety, tak by ste niečo mali vedieť. Ani tie nie sú úplne bezpečné. Áno, sú menej škodlivé ako klasické fajčenie, no neexistuje lekársky dôkaz, že sú úplne bez rizika. Výskumy skôr naznačujú, že môžu viesť k zdravotným následkom, ktoré zahŕňajú aj poškodenie mozgu, srdca, pľúc či rozvoj rakoviny.

9. Keď si na záver požičiame celosvetové čísla, tak je krutým faktom, že v 20. storočí užívanie tabaku zabilo po celom svete viac ako 100 miliónov ľudí. Aktuálne 21. storočie má našliapnuté ešte vyššie, pokiaľ sa niečo nezmení.

Tak ako? Stojí vám fajčenie za to?

DISKUSIA
7.8. 2019 0:00
Diskusia