MENU
Menu

Zdravie Oslepol a stráca sluch: Mladíka pomaly zabíja jedlo z fast foodu

Jedlá podporujúce dobrý zrak poznáme. Ale čo očiam škodí viac ako nočné sledovanie televízie a neustále sliepňanie do mobilu? Fast food. Sedemnásťročný študent z Anglicka oslepol len preto, že rýchle občerstvenie bolo jeho občerstvením celodenným. Aj keď to nebola celkom len jeho vina.

Oslepol a stráca sluch: Mladíka pomaly zabíja jedlo z fast foodu
Nedostatok výživy
Častý problém detí v rozvojových krajinách sú ochorenia z nedostatku pestrej stravy a živín. Aby sa niečo také objavilo Anglicku sa doteraz zdalo nemožné. Lenže dôkazom, že všetko sa dá, je príbeh sedemnásťročného Angličana, ktorý si vzhľadom na diagnózy neželal byť menovaný. Vďaka nedostatku vitamínov zo stravy utrpel nezvratné poškodenie očného nervu, čo spôsobilo slepotu a navyše prichádza aj o sluch. Ako sa to mohlo stať? Mal extrémny nedostatok vitamínov B1, B2, B3, B6, B9 a B12 spolu so železom, vápnikom, horčíkom a meďou a ďalšími prvkami.

FOTO: Nie, na fotkách nie je jedlo. Optické klamy vás dokonale popletú

Poruchy príjmu potravy
Tínedžer trpel poruchou príjmu potravy, ktorá vyústila do jeho panického odporu k ovociu a zelenine. Nakoniec sa jeho stravovanie obmedzilo na biele pečivo, hranolky a zemiakové lupienky. Týchto pochutín dokázal spratať na tony, ale jeho telo chradlo.

Budúcnosť je tu: Jedlo sa vyrába len z elektriny, vody a vzduchu

Trpel tak síce obezitou a na druhej strane výživovou podvýživou. Prvý raz sa u lekára objavil ako štrnásťročný s problémami s únavou. Lekár mu naordinoval zvýšiť príjem vitamínu B, no mladík zo svojich stravovacích návykov neplánoval ustúpiť. Nakoniec o tri roky neskôr skončil ako živá mŕtvola.

Najbizarnejší street food, na ktorom by ste si asi nepochutnali

Skončí na vozíku?
Denize Atanová z univerzitnej nemocnice v Bristole hovorí, že mladík prišil o zrak definitívne, zhoršuje sa mu sluch, takže už aj chrumkanie lupienkov bude pre neho zrejme niečo na čo si bude čoskoro len spomínať. Má nízke hladiny vitamínu D a extrémne zrednuté kosti. Ak by ste ho poslali hrať futbal, pravdepodobne skolabuje hneď po tom, ako mu niekto prihrá loptu. Pád na zem by pre neho mohol znamenať niekoľkonásobné zlomeniny. A to len vďaka tomu, že jediné, čo dokázal do seba dostať, bol fast food. Ide o psychologickú poruchu, ktorú však rodičia podcenili. Mladík predstavuje prvý dôkaz, že aj v rozvinutom svete sa dá trpieť na choroby z podvýživy. Akurát na západe to môžeme nazvať choroby z fast foodu.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain

DISKUSIA
10.9. 2019 22:00
Diskusia