MENU
Menu

Zdravie Orgán cez inzerát: Žena sa obetovala pre neznámeho cudzinca

Na začiatku roka 2018 si Jessica Morrisová, 30-ročná zubná technička z Kalifornie, dala zvláštne predsavzatie: zachrániť niekomu život. Len dve hodiny cesty od Jessicy býval David Nachere, ktorý sa už vzdal nádeje, že pre seba nájde darcu obličky. Bol v poslednom štádiu choroby, ktorá spôsobuje zlyhanie obličiek, a trpel vyše šesť rokov. Cesty týchto dvoch ľudí sa našťastie stretli.

Orgán cez inzerát: Žena sa obetovala pre neznámeho cudzinca
David sa pomaly zmieril s tým, že zomrie. Rozhodol sa však pre posledný zúfalý pokus a zavesil inzerát na sociálnu sieť Craigslist, prostredníctvom ktorej ľudia kupujú, predávajú, vymieňajú i darujú. Jessica si inzerát všimla a podujala sa dodržať predsavzatie, ktoré si dala.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

„Jedna vec je niečo si predsavziať a druhá to aj urobiť," uviedla Jessica v jednom z rozhovorov. „Cítila som však, že je to správna vec a kontaktovala Davida. Asi si spočiatku myslel, že som nejaká čudáčka. Nechcela som od neho žiadne peniaze ani protislužbu, bolo mu to podozrivé," smeje sa.

Chudoba ich dohnala k zúfalstvu. Predať museli aj obličky

David bol najprv skeptický, oblička od Jessicy mohla byť preňho nevhodná. Navyše sa bál, že žena na poslednú chvíľu od darcovstva odstúpi. Jeho vlastné obličky mu spôsobovali iba utrpenie. Prvá mu zlyhala len ako trojmesačnému bábätku, s druhou celý život bojoval. Podstúpil 27 operácií a navyše mu diagnostikovali aj Crohnovu chorobu.

Kvôli darcovstvu ho kontaktovalo viacero ľudí, buď však požadovali tisíce dolárov, alebo boli z iných krajín a výmenou za orgán chceli imigrovať do USA. Očakával, že Jessica tiež bude niečo požadovať. Do poslednej chvíle neveril, že žena mu svoju obličku naozaj dá len z dobrej vôle.

Koľko stojí ľudské telo? Pozrite si infografiku

Po dvoch mesiacoch príprav, ktoré okrem iného obsahovali krvné testy, röntgenové vyšetrenia a dokonca aj psychiatrické posudky, bolo všetko nachystané. Transplantácia prebehla v poriadku a dnes už sa obaja zotavujú.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
12.8. 2018 15:00
Diskusia