MENU
Menu
Shreya Siddanagowder

Zdravie Ojedinelý medicínsky prípad: Ruky po transplantácii zmenili farbu

Malým deťom sa často mení farba očí i vlasov, ale dospelý človek je už pomerne stály. Ako je vôbec možné, že by sa mu zmenila farba rúk? Prípad 21-ročnej Indky je jedným z prvých.

Shreya Siddanagowderová prišla v roku 2016 počas autonehody o obe ruky. Bola práve na ceste z domu na internát v meste Karnataka, keď sa jej navždy zmenil život. Lekári nemali inú možnosť než jej ruky a predlaktia amputovať. Z operácie sa zotavovala približne jeden rok a hneď, ako sa jej rany poriadne zahojili, prihlásila sa do programu, prostredníctvom ktorého si mohla nájsť darcu rúk.

Zhoda darcu a príjemcu je pritom mimoriadne vzácna a na čakacej listine bolo pred Shreyou 200 ľudí. Lekári však akoby zázrakom našli darcu práve pre mladú ženu už o pár týždňov.

Operácia trvala 13 hodín, bolo pri nej 20 chirurgov a 16-členný tím anestetikov. Najprv spojili kosti, následne artérie, cievy a šľachy a napokon zošili kožu. Zákrok sa podaril, ale Shreya bola ešte len na počiatku cesty k tomu, aby mohla nové ruky používať. Pol roka bola hospitalizovaná a venovala sa intenzívnej fyzioterapii, aby si telo na nové končatiny zvyklo.

„Ruky mi najprv pripadali strašne ťažké,“ uviedla dnes 21-ročná žena pre indické médiá. „Periférne nervy sa vyvíjali pomaly a cit do rúk sa vracal tempom asi dvoch milimetrov za deň.“

a
Zdroj: Indian Express

Postupom času si Shreya, lekári i rodina začali všímať jednu zaujímavú vec. Darcom rúk bol totiž muž s podstatne tmavšou pleťou, než má Shreya, ktorý bol po nehode na motorke v štádiu mozgovej smrti. Avšak končatiny sa začali farbou prispôsobovať zvyšku ženinej pokožky. A nielen to. Postupne sa z nich strácal tuk a zužovali sa prsty. Jednoducho povedané: z mužských rúk sa stávajú ženské.

Odborníci sa len domnievajú, čo môže byť príčinou zmeny farby. Transplantácia rúk je taký ojedinelý zákrok, že o ňom chýba veľa informácií aj seriózne výskumy. Jednoducho povedané: prax existuje, ale teórie je málo. Za všetkým sú zrejme hormóny, ale presne sa to nedá určiť. Shreyi to však určite nevadí, je hlavne vďačná, že ju ruky deň za dňom poslúchajú čoraz viac.