MENU
Menu

Zdravie Ohromný príbeh prežitia: 60-ročný muž strávil 4 dni v záchrannom kolese

4. mája 2019 sa 60-ročný inštruktor potápania John Low pripravoval klesnúť do hlbín. Bez študentov, len tak pre vlastné potešenie. Len niekoľko míľ od pobrežia ostrova Tioman v juhočínskom mori však jeho malú loď znenazdajky zasiahla veľká vlna. Plavidlo rýchlo naberalo vodu a potopilo sa. Začal štvordňový boj o život.

Ohromný príbeh prežitia: 60-ročný muž strávil 4 dni v záchrannom kolese
John stihol schmatnúť ruksak a záchranné koleso a myslel si, že bez problémov dopláva k ostrovu Tioman. Mal ho na dohľad, no aj tak sa k nemu nepribližoval. Práve naopak, prúdy ho odnášali čoraz ďalej na more. O desiatej večer mu pobrežie celkom zmizlo z dohľadu a dostavila sa panika. Nemal jedlo ani pitnú vodu a jediné, čo mohol robiť, bolo čakať na záchranu.

Úkryty pre stroskotancov zachraňovali životy. Viete, kde ležia?

O svojom príbehu nedávno porozprával médiám. Tvrdí, že to najhoršie, čo ho trápilo, nebol smäd ani hlad, ale samota a vedomie, že je mu spoločnosť robí iba more a voda, ktorej sa nemôže napiť. V jednej chvíli sa dokonca rozprával so záchranným kolesom a náramkovými hodinkami.

Ohromný príbeh prežitia: 60-ročný muž strávil 4 dni v záchrannom kolese
Ani po fyzickej stránke však pobyt v mori nebol jednoduchý. Slnko ho spálilo tak, že na prvých fotografiách, ktoré ľudia urobili, keď Johna našli, vyzeral ako uhlík. Spočiatku na sebe síce mal šortky a tričko, slnečné lúče však prenikli aj cez ne a v istom momente mu oblečenie škriabalo spálenú kožu tak bolestivo, že si ho radšej vyzliekol. Tým sa stal voči Slnku ešte zraniteľnejším.

Poon Lim: muž, ktorý na plti prežil 133 dní

Po desiatkach hodín sa mu podpazušia doslova prilepili k záchrannému kolesu. Nohy mu okusovali malé ryby, ale už nemal dosť síl, aby ich odháňal. Po troch dňoch začal mať halucinácie a počul hlasy, ktoré mu hovorili, aby koleso pustil. Našťastie neposlúchol a počas štvrtej noci na vode ho zbadala loď Diogo Cao, ktorej posádka polomŕtveho Johna vytiahla na palubu. Jediné, na čo počas záchrany myslel, bol spánok.

Ohromný príbeh prežitia: 60-ročný muž strávil 4 dni v záchrannom kolese
John strávil dva týždne v nemocnici a z toho šesť dní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Mal infekciu v pľúcach a z nedostatku tekutín mu zlyhali obličky.

Na opustenom ostrove strávila 19 dní. Ako ju to zmenilo?

Bolo sa treba postarať aj o spálenú kožu. 60-ročnému mužovi sa však podarilo zotaviť a navštívil aj svojich záchrancov, ktorým poďakoval. „Dúfam, že už nikdy nebudete musieť nikoho vyťahovať z vody," povedal im.

DISKUSIA
30.6. 2019 15:00
Diskusia