MENU
Menu

Zdravie Oceľové dievča: necíti únavu, hlad ani bolesť

Možno si myslíte, že necítiť bolesť je pre človeka výhodou. Opak je však pravdou. Dôkazom toho je sedemročná Olivia Farnsworthová. Tú nielenže nič nebolí, ale necíti ani potrebu spať či jesť.

Oceľové dievča: necíti únavu, hlad ani bolesť
Lekárov necháva malá Olivia v nemom úžase. Len pred pár dňami ju pred domom zrazilo auto, no keďže nemala žiadne vážne zranenia, jednoducho sa zdvihla a vybrala späť domov. Bez jedinej slzy či vzdychania.

„Bolo to strašné. Nikdy na to nezabudnem. Auto moju dcéru zachytilo a vlieklo niekoľko metrov za sebou. Pamätám si, ako som kričala, a ostatné moje deti tiež. Vtom sa Olivia zdvihla a začala kráčať smerom ku mne, akoby sa nič nestalo," tvrdí jej matka Niki Trepaková.

Dievča trpí chorobou, ktorá v odborných kruhoch nesie názov „absencia chromozómu 6". Je ale zrejme vôbec prvou osobou na svete, u ktorej sa prejavujú zároveň až tri mimoriadne ojedinelé symptómy tejto poruchy. Niki tvrdí, že dievča nemá v podstate žiaden pud sebazáchovy, nakoľko necíti bolesť. Okrem toho si neuvedomuje ani potrebu spánku či prijímania potravy.

Jej matka tvrdí, že Olivia si raz od nervozity začala hrýzť peru. Napokon skončila na úrazovom oddelení a podrobila sa plastickej operácii. Keďže necítila bolesť, v podstate si odhryzla časť tváre.

Výzvou je aj primäť sedemročné dievča, aby jedlo. „Momentálne konzumuje len slepačiu polievku a asi rok sa mi ju podarilo kŕmiť maslovými sendvičmi. Je ťažké prehovoriť ju, aby jedla. Nemôžem sa jej ani vyhrážať tým spôsobom, že jej zakážem jesť sladkosti, ak si nedá hlavné jedlo. Jednoducho jej fakt, že nedostane cukríky, neprekáža," sťažuje sa Niki.

Posledným symptómom je absencia pocitu únavy. „Stávalo sa, že bola hore tri noci za sebou. Našťastie tabletky zaberajú aspoň v tomto prípade," tvrdí Niki.

Ako slobodná matka piatich detí je Niki v mimoriadne zložitej situácii. Staranie sa o potomkov jej komplikujú aj Oliviine výbuchy hnevu. Občas vraj nadáva, až sa hory zelenajú, čo je najmä na verejnosti mimoriadne trápne.

Na svete je len asi 100 ľudí, u ktorých chromozóm 6 úplne absentuje. Zrejme však neexistuje nikto ako Olivia. Nedá sa jej pomôcť a lieky môžu jej problémy iba zmierniť.

Autor: Noel
Foto: dailyexpress

 

DISKUSIA
28.1. 2016 6:00
Diskusia