MENU
Menu

Zdravie Novorodenci a ich tajný život. Prešli ste ním aj vy

Spravíme si výlet do minulosti. Do čias, keď ste mali úplne iné schopnosti ako dnes. Je síce pravda, že ste všetko robili do plienky a neboli ste schopní sa ani sami najesť, ale disponovali ste priam nadľudskými schopnosťami. Tak ako všetci novorodenci.

Novorodenci a ich tajný život. Prešli ste ním aj vy
Potápanie a plávanie
Vedci robili s novorodencami mnoho rôznych pokusov. Medzi ne patria aj tie s vodou. Zistili, že napríklad ponorenie novorodencov do vody neznamená utopenie, ale inštinktívne zadržia dych. A išli ešte ďalej. Deti ponorili do bazénikov a pozorovali ako kopali nohami a zaberali rukami. Dokázali plávať a neutopiť sa. V správnej chvíli dokázali zadržať dych. Túto schopnosť časom stratili a je potrebné sa ju znovu naučiť v prípade, ak sa s deťmi nepláva od útleho veku.

FOTO: Ľudia, ktorých gény urobili výnimočnými

Nezanechávajú odtlačky
Kriminalisti prišli na to, že deti nezanechávajú dostatok otlačkov prstov, aby ich mohli spoľahlivo identifikovať. Tento jav sa u nich prejavuje do 15 až 17 roku života. Nie, že by sa novorodencom a malým deťom odtlačky menili, ale krátko vydržia na povrchu vecí. Vedci teda skúmali, ako je to možné a prišli na fakt, že majú na rukách omnoho viac mastných kyselín, ktoré robia otlačky nestabilnými.

Bolesť hlavy a potom tma: Žena prišla o 40 rokov spomienok

Nemajú hranicu sladkého
Dospelý človek vie odhadnúť, čo je pre neho až nechutne sladké. Deti túto stopku nemajú. Dokážu vypiť aj vodu nasýtenú cukrom, čo je pre dospelého prakticky nemožné. Preto na mieru sladkého v detskom veku musia dohliadať rodičia.

Dotyk nahej pokožky ich upokojuje
Toto asi ostalo všetkým mužom ako spomienka na krásne bezstarostné časy po narodení. Pretože každý muž sa až do konca života cíti šťastne na pokožke nahej ženy. Pri kontakte dieťaťa s nahou pokožkou matky a jej poprsím sa totiž automaticky začína vylučovať oxytocín. Hormón, ktorý ich upokojuje a zabezpečuje bezprostredný pocit šťastia.

Rozumejú psej reči
Vedci dokázali identifikovať u malých deti zaujímavý fenomén. Nerozumejú síce komplikovaným vzťahom medzi slovami v ľudskej reči, ale vedia veľmi dobre porozumieť psom. Vedeli rozlíšiť brechot šťastného psa, nahnevaného, podráždeného aj agresívneho. Skrátka aj bez akejkoľvek prípravy vedia rozoznať, ako je pes naladený a podľa toho sa k nemu správať.

Skončila s dierami v oku: Jasný displej takmer zničil žene zrak

Dokážu replikovať svoje srdce
Novorodenci do pár mesiacov života dokážu nahradiť až 15 percent svojho srdca. Vyplýva to zo zistení, v rámci ktorých lekári museli malým deťom odobrať časť srdca. Do pár týždňov dokázali nahradiť tkanivo a srdce fungovalo normálne. Takto dokážu doslova prebudovať svoje srdce. Dospelý človek sa už takto obnoviť nedokáže.

DISKUSIA
24.4. 2019 19:00
Diskusia