MENU
Menu
Padanie vlasov.

Zdravie Niet nad dobrú prevenciu : Ako zabrániť padaniu vlasov?

Starnutie nezastavíme, o tom diskutovať netreba. Jeho prejavy však nie sú vždy lichotivé a kým ženy prevažne riešia vrásky, mužov trápi padanie vlasov. Dá sa tomu predísť? Môžete to skúsiť.

Prečo padajú?
Netreba sa ľakať sezónneho padania vlasov, čo pociťujeme najmä na jeseň a v zime, ani ich oslabenia počas choroby. Kúty či rovno plešinu spôsobuje až dlhodobá strata vlasov, ktorá má svoju presnú príčinu.

Najčastejšie ide o genetiku, teda zdedenú predispozíciu na rednutie až padanie vlasov. Ak ich strácate napriek tomu, že v rodine sú ostatní muži dostatočne vlasatí, treba zvážiť nejakú hormonálnu nerovnováhu v tele. Môže byť spôsobená ďalším zdravotným faktorom alebo proste starnutím. Vlasy sú tiež citlivé na príjem vitamínov a minerálov, na stres či nešetrné zaobchádzanie.

Viete si pomôcť
Dobrou správou je, že ak začnete svoj problém riešiť hneď na začiatku, máte pomerne slušné vyhliadky. Situáciu viete stabilizovať v priebehu pár mesiacov až pol roka a posmeliť vlasy, aby aktívnejšie rástli. Snažiť sa ale napraviť situáciu s už existujúcou plešinkou, to je prípad pre transplantáciu vlasov než pre prevenciu. Preto začnite už teraz!

Ako vyplýva z faktorov ovplyvňujúcich stratu vlasov, začnite tým, čo viete spraviť aj sami. Jedzte kvalitne, výživne a s dostatkom látok, ktoré porast hlavy potrebuje. To znamená nezabúdať na železo, zinok, vitamín B a tiež H, teda tzv. biotín. Jeho príjem dokáže naozaj pomôcť. Samozrejmosťou by mal byť dostatočný pitný režim, ktorý ide ruka v ruke so stravou.

Siahnite po silnejších zbraniach
Podporu nájdete v špeciálnych produktoch určených na prevenciu pred padaním vlasov. Možno začať bežne dostupnými, v prípade potreby nájdete silnejšie kalibre v lekárni. Ak máte podozrenie, že padanie vlasov by mohlo mať nejakú neodhalenú zdravotnú príčinu, určite neodkladajte návštevu lekára. Práve presný dôvod padania nasmeruje na potrebnú cestu liečby a prevencie.

A ako by to bolo, ak by sme neodporučili aj zníženie stresu. Žiaľ, v dnešnej dobe sa nadmerný stres na našom tele podpisuje vo významnej miere a vlasy nie sú výnimkou.  Pod jeho vplyvom slabnú, rednú a môžu sa až ničiť vlasové korienky. To nedovoľte a zasiahnite včas. Minimalizujte stres, nájdite si čas na pasívny aj aktívny oddych a dobre sa o hlavu starajte. Potrebuje to nielen zvonka, ale i zvnútra.