MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
a

Zdravie Z neznámych príčin na dva mesiace onemela, dnes má 4 cudzie prízvuky

Emily Eganová sa narodila a vyrástla v anglickom Essexe a nikdy sa neučila cudzí jazyk. Keby ste ju však počuli rozprávať, asi poviete, že sa do Anglicka prisťahovala z Ruska, taký silný prízvuk má. A občas plynulo prejde do francúzskeho, talianskeho či poľského jazyka. Ako je to možné?

Život 31-ročnej Emily sa dramaticky zmenil v januári 2020, keď z neznámeho dôvodu na dva mesiace onemela. Dva týždne sa sťažovala na bolesti hlavy, potom mala zo dňa na deň hlbší hlas. Jej kolegovia si tiež všimli, že Emily sa vyjadruje pomalšie a nie je jej dobre rozumieť, obávali sa, že ide o príznak mozgovej mŕtvice. Privolali sanitku a ešte pri prevoze do nemocnice žena onemela. Lekári vykonali viacero testov a možnosť mŕtvice vylúčili, stratu hlasu pripísali úrazu hlavy.

Emily strávila v nemocnici tri týždne a ani po prepustení nedokázala opäť hovoriť. Komunikovala písomne a prostredníctvom aplikácie v smartfóne, ktorá konvertovala text na hovorené slovo. Neurológ jej následne odporučil, aby sa vydala na dovolenku do Thajska, ktorú už mala spolu s priateľom zaplatenú. Mala čo najviac relaxovať a sledovať, či sa reč nevracia. A skutočne, v Thajsku sa žene polepšilo a začala znovu rozprávať. Lenže akosi čudne.

„Mala som silný essexský prízvuk a výrazný hlas, známi ma podľa neho vedeli hneď rozoznať,“ uviedla Emily v jednom z rozhovorov. „Na dovolenke som sa však zmenila. Najprv som vydávala podobné zvuky ako hluchý človek, ktorý sa snaží rozprávať. A následne sa u mňa rozvinula opäť zrozumiteľná reč, lenže zároveň s ňou aj štyri prízvuky.“

Ženu šokoval najmä fakt, že prízvuky nevie ovládať, menia sa podľa nej samé od seba v závislosti od toho, aká je vyčerpaná. V marci jej oficiálne diagnostikovali takzvaný syndróm cudzieho prízvuku. Ide o pomerne ojedinelú poruchu, ktorej príčinu však vedci dosiaľ neodhalili. Emily dnes navštevuje rečového terapeuta a dúfa, že sa jej raz znovu vráti pôvodný hlas. Zároveň sa však učí zžívať s tým novým.