MENU
Menu

Zdravie Neuveriteľné veci, ktoré dokážu aj vaše orgány

Vďaka základným poznatkom z anatómie vieme, na čo slúži žalúdok, tenké črevo, hrubé, črevo, žlčník, pľúca a ďalšie telesné orgány. Avšak naše telo má mnoho zákutí a tajomstiev. Niektoré orgány totiž dokážu omnoho viac, ako ste sa učili v škole.

Neuveriteľné veci, ktoré dokážu aj vaše orgány
Pečeň
Vedci sú už dlhodobo ohromení schopnosťou pečene samoregenerovať. Pečeň sa totiž po zranení alebo poškodení nespráva ako ostatné tkanivá, na ktorých ostanú trvalé poškodenia či jazvy. Pečeň sa jednoducho obnoví a odhaduje sa, že vie nahradiť až jednu tretinu svojho objemu. Pečeň ostáva v ľudskom tele jediným orgánom schopným stopercentnej regenerácie.

Bizarné orgány, na ktorých si (možno) pochutíte

Oči dokážu vidieť chuť
Naše zmysly nie sú priradené len bežným orgánom. Napríklad chuť má spojitosť s nosom a pri zapchatom nose vám jedlo bude chutiť podstatne menej, ako keď môžete voľne dýchať. A to nie je všetko. Posledné výskumy hovoria o tom, že chuť dokážu vnímať aj naše oči. To by vysvetľovalo tie tečúce slinky, ak vidíme dobre prepečený stejk. Dokonca pri pokuse dali dvom ľuďom porovnať víno a farbenú vodu na nerozoznanie od vína. Neuveríte, aj znalci chuti následne identifikovali ako víno.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

Čuch ako barometer ochorenia
Pohlavné choroby je možné zacítiť. Podľa najnovších zistení sa podarilo ženám identifikovať napríklad kvapavku podľa zápachu v podpazuší nakazených mužov. Táto diagnostická metóda nie je ešte dostatočne preskúmaná, ale faktom je, že pri ochorení sa mení aj pach človeka. Vďaka tomu trénovaný jedinec dokáže podľa pachu vyhodnotiť chorú osobu ako nevhodnú na kontakt.

Mozog dokáž manipulovať s časom
Prečo sa to deje vedci vysvetľujú zatiaľ opatrne, ale priznávajú, že čas skutočne nie je pre všetkých rovnaký. Vnímanie času sa odvíja od nášho vnútorného mechanizmu a nie od hodiniek na ruke. Preto sa v mladosti všetko zdá tak akurát. Dokonca sa dni vlečú a nevieme, čo s časom. Starší ľudia naopak nič nestíhajú, akoby mali času stále menej. Je to tak. Ich vnútorné hodiny radikálne spomaľujú a preto sa im pocit z behu času naokolo neskutočne zrýchľuje. Akoby ste šli s kamarátom na bicykli rovnakou rýchlosťou. Zdá sa vám, že dokonca ide pomaly. No ak pôjdete pešo, budete vnímať, že okolo vás prefrngne. Tak to je aj s vnímaním rýchlosti času.

Koľko stojí ľudské telo? Pozrite si infografiku

Každý deň porazíme rakovinu
Silu imunitného systému často posudzujeme podľa schopnosti odolať nachladnutiu. No málokto vie, že tieto imunitný systém každý deň identifikuje potenciálne rakovinové bunky, ktoré v našom tele prirodzene vznikajú, a musí ich vychytať skôr, ako sa rozmnožia. V podstate každý deň bez rakoviny je víťazstvom nášho imunitného systému.

DISKUSIA
16.7. 2019 15:00
Diskusia