Kávový detox je niečo, čo vám zmení život. Ak budete najbližšie pozerať na rannú šálku kávy, s pokojným svedomím si ju nedajte. Možno sa vám na chvíľu bude zdať, že bez čierneho životabudiča neodlepíte ani viečka od seba, ale zdanie klame. Vo vašom tele sa v tom momente začnú diať nevídané veci.

Ľudia, ktorí si denne doprajú 4 šálky kávy, majú o 20 % nižšiu šancu, že budú mať depresiu.
Ľudia, ktorí si denne doprajú 4 šálky kávy, majú o 20 % nižšiu šancu, že budú mať depresiu.
Zdroj: shutterstock
Najobľúbenejší nápoj na svete
Nie je ním paradoxne pivo. Hoci v našich zemepisných šírkach by sa o takejto štatistike dalo diskutovať, v celosvetovom meradle ľudia do seba najčastejšie lejú kávu. Avšak málokto ju pije pre jej výnimočné účinky množstvo antioxidantov a schopnosť predchádzať ochoreniam pečene, rakoviny a cukrovky druhého typu.

Káva, ktorá postaví na nohy aj mŕtveho. Už dve šálky ale naopak zabíjajú

Najčastejšie sa pije pre povzbudivý efekt v spojitosti s chuťou. A to je hlavný problém. Pretože kofeín v káve sa môže stať zdrojom závislosti a nielen to. Vysoká konzumácia kávy môže mať neblahý vplyv na psychiku. Aj preto je kávový detox pre oddaných kávičkárov vhodnou terapiou na ozdravenie organizmu.

Divoké veci, ktoré dokáže s telom spraviť káva

Zlepšite svoj pohľad na svet
Káva je skvelá, ale všetkého veľa škodí. Štyri a viac káv denne je už počet, ktorý rozhodne nemá len pozitíva na organizmus. Vysoká hladina kofeínu môže ovplyvniť neurotransmitery v mozgu, ktoré okrem iných problémov dokážu spôsobovať nevoľnosť, nervozitu, úzkosť a bolesti hlavy. Okrem toho budete nervóznejší, podráždenejší, všetko vám bude viac vadiť. To sú jasné znaky, že potrebujete káve zamávať aspoň na pár dní.

Čo sa začne diať s vašim telom?
Ak sa bojíte, že bez kávy nevstanete do práce, naordinujte si kávový detox na víkend. Stačí totiž pár dní a zrazu budete ako vymenený. Ako prvé sa vám zlepší spánok. Takže budete následne aj vstávať čulejší. Tak isto sa zlepší stav vášho chrupu, keďže naň nebude stále pôsobiť čierna tekutina, zuby začnú byť belšie. Budete pokojnejší, menej vystresovaný, začne sa vám znižovať pulz v pokoji. Navyše môžete zaznamenať aj úbytok váhy. Toto platí pre kávičkárov, ktorí si kávu režú aj so smotanou a cukrom.

Sladký dážď. To nie je sexuálna praktika, ale inovácia cukru ku káve

Potešíte seba aj okolie
Vďaka menším dávkam kofeínu v krvi budete trpieť menšou nervozitou, úzkosťou, skrátka prestanete vidieť svet v kávových farbách. Vďaka tomu budete mať aj bohatší sexuálny život. Podľa Food and Drug Administration stačí detoxikovať aj pár dní do roka a zlepšenia sa prejavia. Navyše po detoxe majú kávičkári tendenciu vracať sa ku káve s menším počtom šálok. Aj to je dobé znamenie.