MENU
Menu

Zdravie Neuveríte, čo prezrádzajú zelené oči: Kto sú ich nositelia?

Na svete žije približne desať percent ľavákov. Kučeravé vlasy má približne 11 percent populácie. Dokonca aj prirodzených blondínok a blonďákov sú asi štyri percentá. A hoci sa to nezná, asi najmenej ľudí na svete má zelené oči. Iba dve percentá sa môžu pochváliť zelenými dúhovkami. Ide teda o skutočnú raritu a ich nositelia sa od ostatných v mnohých veciach razantne líšia.

Neuveríte, čo prezrádzajú zelené oči: Kto sú ich nositelia?
Najmenšia skupina

Ľudí so zelenými očami žije na svete asi iba 140 miliónov. Takže ak si budete chcieť uloviť zelenookú blondínku, bude to skutočne oriešok. Zelených očí sa totiž na svete vyskytuje ešte menej ako tých modrých. Tie majú podiel približne osem percent. Zelenookých jedincov je teda skutočne málo, ale svet môže byť rád, že ich má.

Skončila s dierami v oku: Jasný displej takmer zničil žene zrak

Príbeh zelených očí
Zelené oči sa vyskytujú najčastejšie v strednej, západnej a severnej Európe. To znamená, že v okolí nášho regiónu máme najvyššie šance zahľadieť sa do zelených dúhoviek. Zvyčajne poukazujú na keltský alebo germánsky pôvod ich nositeľov. Podľa zistení má aktuálne najviac ľudí zelené očí v Británii, na Islande, v Holandsku, Škótsku, Estónsku a Škandinávii.

Oko za oko: Prípady, keď sa ľudia odplatili za znásilnenie

Podľa štúdie spoločnosti Scotlands DNA v Británii sú hnedé oči zriedkavejšie než zelené. Tam má 22 percent populácie hnedé oči, v porovnaní s tým má až 30 percent zelenú farbu. V celosvetovom meradle však hnedé oči vedú. V celosvetovom meradle je až 79 percent populácie hnedookej.

Získať zelené oči nie je jednoduché
Na to, aby mal človek zelené oči potrebuje získať špeciálne pigmenty. A pravda je taká, že ani ľudia, ktorí v dospelosti zelené oči majú, sa s nimi nerodia. Žiadny novorodenec nemá dúhovky tejto farby, ale môže trvať mesiace až roky, kým sa oči sfarbia do zelena.

FOTO: Otestujte sa: Ste schopní vnímať farby?

Akí sú to ľudia?
Mnohí vedci sa domnievajú, že farba očí nesúvisí len s pigmentom, ale oči sú skutočne akýmisi oknom do duše človeka. Napríklad vedci z University of Queensland a University of New South Wales skúmali zelenookých ľudí a prišli k zaujímavým záverom. Okrem farby očí týchto ľudí spájala aj jemnosť vo vystupovaní, ale sú príjemní spoločníci. Majú tendenciu byť konkurencieschopnejší a aktívnejší ako zvyšná časť populácie. Sú viac kreatívni a prakticky nemáte šancu sa v nich vyznať. Možno ich označiť za nevyspytateľných. Na druhej strane sú aj umelecky založení a plachí. Vzhľadom na výskyt zelených očí tak ide o najvzácnejšie duše a charakterové vlastnosti na svete.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
17.9. 2019 22:00
Diskusia