MENU
Menu
a

Zdravie Nepríjemnú diagnózu malo zatiaľ len 5 ľudí: Žene rastú chlpy z ďasien

Ženy bojujú s ochlpením celý dospelý život, ale máloktorá musí prežívať to čo istá dáma z Talianska. Trpí totiž zvláštnou genetickou poruchou a chlpy jej vyrastajú priamo z ďasien.

Žena, ktorej meno doktori neprezradili, sa u svojho všeobecného lekára hlásila s touto poruchou už ako 19-ročná. To bolo pred desiatimi rokmi a nezdá sa, že by jej problém ustupoval. V odbornej literatúre o ňom existuje len niekoľko zmienok a tak niet divu, že mladá Talianka ihneď zaujala medikov nielen vo svojej domovine.

Podarilo sa zistiť, že žena trpí takzvaným syndrómom polycystických vaječníkov, ktorý okrem iného sprevádza aj zvýšená tvorba testosterónu. Ako iste viete, ide o hormón, ktorý je typický skôr pre mužov a spája sa aj s rastom ochlpenia. U Talianky sa jeho nadmerná produkcia prejavila na ďasnách.

V roku 2009 pacientku liečili bežnými liekmi a chlpy jej z ďasien vytrhali. Potom mala na dlhú dobu pokoj ale o šesť rokov neskôr sa k svojmu doktorovi vrátila s ešte horšími príznakmi. Začala oveľa viac zarastať nielen na ďasnách, ale aj na krku a na brade. Priznala sa však, že prestala brať lieky, ktoré jej predpísali, a tak rast chlpov doktor pripísal práve ženinej nedisciplinovanosti.

Nasledovalo opätovné vytrhanie chlpov a ženu odkázali k endokrinologičke. Ku svojmu lekárov mala prísť na kontrolu o tri mesiace, ale neukázala sa. Prišla až o rok, keď mala na ďasnách ešte viac chlpov než pri poslednej návšteve. Znovu za to mohlo vysadenie liekov, ktoré musí pri svojej diagnóze brať doživotne. To však očividne odmieta a viac jej vyhovujú sedenia u lekára, ktorý jej pinzetou trhá chlpy z ďasien.

Dejiny medicíny evidujú len päť podobných prípadov, kedy ľuďom rástli vlasy v ústach. Tkanivá sa tu skladajú z rovnakých typov buniek ako tie podkožné, takže teoreticky i prakticky by nemalo ísť o nič výnimočné. Lenže našťastie pre väčšinu populácie to výnimočné je.