MENU
Menu
a

Zdravie Nepríjemné fakty o alkohole: Ako dokáže pokaziť vyšportovanú figúru?

Jedno orosené v teplom počasí padne vhod, takisto aj pohár vína pri večernej romantike alebo poldeci na návšteve. Už teraz však viete, že pri jednom neostane... Alkohol láka a chutí, ale na tvrdo vydretej figúre sa podpisuje viac, ako si možno uvedomujete.

Nulová výživa
Pojem “prázdne kalórie” neznie lákavo, tak si ho pri alkohole opakujte dokola. Je faktom, že keď ho do seba kopnete, máte z neho množstvo kalórií a takmer nulovú výživu. V konkrétnych číslach sa gram alkoholu skoro vyrovná gramu tuku, co sa kilojoulov týka a to nie je práve ideál pre snahu o vyformované telo.

Chuť na “niečo dobré”
Kto by to nepoznal? S alkoholom rastie chuť, a to nielen na ďalšie kolo, ale aj na jedlo. O to horšie, že najčastejšie siahame po slanom a mastnom, teda absolútne nezdravých pochutinách. Postupné popíjanie odbúrava zábrany, a tak je aj človek s fit návykmi zrazu povoľnejší zhrešiť.

Ukladanie tuku
Odborníci vysvetľujú, že telo vníma alkohol ako škodlivú látku a snaží sa ju čím skôr spáliť. Doslova na tom maká, no čo s prijatým jedlom? To sa odbúrava až po alkohole, no za ten čas sa už prijaté tuky stíhajú ukladať do zásob. Práve toto je nebezpečenstvo príjmu alkoholu bez miery. Hoci aj iba počas víkendu.

Sedavá zábava
Alkohol sa navyše spája so sedením, vylihovaním, relaxom a takmer nulovou aktivitou. To je ďalší dôvod, prečo sa podieľa na objemnejšej postave a kazení fit figúry. 

Zavodňovanie tela
Nezabúdajme ani na efekt zavodňovania. Alkohol v tele zadržiava vodu, takže čím vyšší príjem, tým môžete vyzerať opuchnutejšie. Ide síce len o dočasný stav, no ak chcete po piatkovom večere ísť ráno cvičiť, nebudete v najlepšej forme. Rizikové na zavodňovanie sú najmä oblasti tváre, rúk a členkov.

Ako pri všetkom, aj pri alkohole platí, že treba dodržiavať mieru. Len tak predídete tomu, aby vám celkom ruinoval snahu zdravého jedenia a cvičenia.