Každý svalnáč vám potvrdí, že kvalitný spánok je nevyhnutný pre to, aby ste sa dostali do dobrej fyzickej kondície. Po strave a tréningu je to najdôležitejší faktor, ktorý vplýva na regeneráciu a rast svalovej hmoty. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo musíte urobiť pre to, aby bol spánok pre vás druhým tréningom.

Nechajte vaše svaly rásť počas spánku: Ako na to?
Upokojte sa
Aspoň hodinu pred spánok by ste mali zvoľniť a upokojiť sa. Odpojte sa od náročných fyzických aktivít, od práce, od stresu a venujte sa relaxu, nech sa vaše telo pripraví na to, že ho čaká odpočinok. Zníži sa vám rýchlosť srdcového tepu a bude sa vám ľahšie zaspávať.

Sústreďte sa na dýchanie
Ak máte problém so zaspávaním, vyskúšajte techniku dýchania, ktorú používajú aj vojaci vo vysoko stresových situáciách. Vdychujte štyri sekundy, zadržte dych na dve sekundy a potom ďalšie štyri sekundy vydychujte. Opakujte to aspoň tri krát po sebe, alebo až kým nezaspíte.

Premeňte vašu spálňu na jaskyňu
Odborníci na spánok sa zhodujú, že ideálna teplota v spálni by mala byť okolo 18 stupňov Celzia so 65-percentnou vlhkosťou. Veľmi dôležité je, aby ste sa zbavili svetelného smogu, pretože pre pokojný spánok by celá miestnosť mala byť čo najtmavšia.

Doháňate prebdené noci dlhým spánkom? Telu to škodí

Zadovážte si kvalitný matrac
Ak má váš matrac za sebou už pár desaťročí, mali by ste ho nahradiť novým, ideálne z pamäťovej peny a antialergický, ktorý vám bude poskytovať zdravé pohodlie pre odpočinok, ktoré vaše telo potrebuje.

Spite deväť hodín denne
Vaše telo sa regeneruje počas spánku a preto je nevyhnutné, aby ste mu venovali každú noc deväť hodín. Ak budete spať kratšie, váš imunitný systém nebude správne pracovať, budete trpieť depresiou a mnohými ďalšími neduhmi, ktoré budú brzdiť regeneráciu a rast svalov.