Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nebezpečné myslenie: Môže zabiť?!

Reklama

Naše myslenie má podľa psychológov pre náš život zásadný význam. Predovšetkým to, či sa jedná o pozitívne alebo negatívne myšlienky. Neraz sa totiž vedomky či nevedomky pokĺzneme a naše myšlienky naberú tak závažne negatívny ráz, že to náš život môže ovplyvňovať po celé roky.

Neveríte, že myšlienky dokážu zabíjať? Dokážu a máme to vedecky potvrdené! V skutočnosti dokážete takéto „smrteľné“ myšlienky produkovať aj vy... a možno o tom vôbec neviete. Tušíte, ktoré myšlienky dokážu zabiť?

Vo všeobecnosti sa hovorí o tzv. čiernobielom myslení. Iste poznáte minimálne jedného človeka, s takýmto typom myslenia. Všetko je buď úžasné, alebo príšerné. Nič medzitým neexistuje. Toto videnie aplikuje na všetko od seba, svojich blízkych až po nevýznamné udalosti vo svojom živote. Netreba spomínať, že prítomnosť takéhoto je občas takmer neznesiteľná a že týmto spôsobom myslenia nerobí šťastným ani seba ani svoje okolie.

Čiernobiele myslenie je typickým negativistickým myslením a psychológovia tvrdia, že môže človeka veľmi rýchlo dostať do nepríjemných životných situácií. Avšak neraz sú nebezpečné negatívne myšlienky nemej nápadné.

Veľmi rýchlo si človek môže ublížiť rýchlym zovšeobecňovaním, hlavne ak prežije sklamanie. Následkom toho dochádza k záverom, že nič a nikto na svete nie je hodné jeho citov, či námahy, uzatvára sa pred svetom, či sa pripravuje o nové možnosti. A prirodzene, ubližuje (nevedomky) aj svojmu okoliu.

Trápite sa?
Prečo vám priateľka ešte nezavolala? Už sa vám v mysli rozbiehajú najrôznejšie scenáre, prirodzene len s tými najhoršími koncami? Áno, vymýšľate si, hneváte sa a keď vám priateľka nakoniec zavolá, už na ňu nemáte ani náladu.

Katastrofa na každom kroku
Nemaľujte čerta na stenu, lebo sa nakoniec skutočne objaví! Áno, človeku sa môže prihodiť mnoho zlého a svet je plný nástrah, lepšie je však pozerať sa na veci z tej lepšej stránky. Žiť v neustálom strachu, že ochoriete, zraníte sa, či prídete o prácu je dlhodobo neúnosné. Vyvoláva to stres, ktorý sa skôr či neskôr prejaví na vašom zdravotnom stave.

Viaceré štúdie naznačujú, že neustále súženie sa, negativistický až dokonca katastrofický prístup k životu majú vplyv na vznik chronických ochorení, či už kariovaskulárnych ale aj tých rakovinových. A bohužiaľ, práve tie dominujú medzi najčastejšími príčinami úmrtí.

Aj keď človek nedokáže zabiť niekoho iného myšlienkou na počkanie, ak vytrváte dosť dlho, môžu sa stať vaše myšlienky osudné práve vám!

Autor: Cole

-->

Vyberáme pre vás niečo PLUS