Užívateľ marihuany môže niekedy mať ťažkosti s rozprávaním, dýchaním a prehĺtaním jedla v dôsledku svalovej slabosti. Vedci v Španielsku skúmali, ako marihuana znižuje aktivitu motorických neurónov, ktoré vedú k týmto príznakom.

Motorické neuróny sú nervové bunky nachádzajúce sa v mozgovej kôre mozgového kmeňa, a sú zodpovedné za prenos príkazov do jednotlivých svalov v tele.

Výskumníci z University of Cádiz pod vedením profesora Bernarda Morenu použili syntetické analógy psychoaktívnych látok, veľmi podobné marihuane, aby videli, ako sa vplyv týchto neurónov prenesie na motorické schopnosti človeka. V priebehu vyšetrovania použili zvierací model, na ktorom študovali zmeny produkované syntetickými kanabinoidmi na aktivitu motorických neurónov. 

Prišli k mnohým alarmujúcim záverom najmä pre mladých užívateľov drog. 

Fajčenie marihuany môže doviesť až k symptómom mánie, varuje nový výskum.

Vedci zistili, že je „významný vzťah“ medzi užívaním marihuany a mániou, ktorá sa môže pohybovať od hyperaktivity a problémov so spánkom až po agresivitu, zrakové a sluchové halucinácie. Štúdia, na ktorej sa zúčastnilo vyše dvetisíc ľudí, je obzvlášť alarmujúca pre tínedžerov, ktorí sa oddávajú tomuto zvyku.

Vedúci výskumu doktor Steven Marwah z Warwick University povedal, že konope je najrozšírenejšou drogou pre užívateľov mladších ako 18 rokov. V tomto kritickom období vývoja telo reaguje na užívanie kanabisu tak, že môže spôsobiť problémy dospievajúcej populácii.

Štúdia skúmala vplyv konope na jednotlivcov, ktorí zažili mániu. Tá môže zahŕňať pocity trvalej eufórie, zvýšenej energie, hyperaktivity a zníženej potreby spánku.

Ale rovnaká látka má aj prospešné účinky na ľudí, ktorí trpia neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je roztrúsená skleróza. Vedci tvrdia, že tým, že sa zníži pohybová aktivita neurónov, ľudia so sklerózou multiplex môžu pocítiť dočasnú úľavu od príznakov.

Vedci z Yale University, School of Medicine zase uviedli, že objavili, ako konope ovplyvní  „spínač“ v mozgu, ktorý upozorňuje na hladovanie. V skutočnosti potláča chuť do jedla a umožňuje nám zažiť pocit sýtosti. Vedci chovali myši a sledovali ich činnosť mozgu po tom, čo boli vystavené droge. Štúdia, zverejnená v časopise Nature, ukázala, že myši, ktorým podávali výťažok z konope, nemali pocit hladu.