MENU
Menu

Zdravie Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

V roku 1862 kúpil amerických egyptológ Edwin Smith od svojho egyptského dílera starodávny zvitok. Na papyruse boli znaky, ktoré nevedel prečítať, no tušil, že pôjde o dôležitý text. Hieroglyfy však nedal preložiť a zvitok si ponechal doma až do svojej smrti v roku 1906. Nemohol vedieť, že ide o úžasný archeologický objav, ktorý prezradí veľa o starovekej medicíne.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa
Keď Smith zomrel, jeho dcéra darovala papyrus Newyorskému historickému spolku. Tu sa ukázalo, o aký dôležitý dokument ide. Zvitok bol totiž najstarším písomným záznamom o chirurgii. Spísali ho okolo roku 1600 pred Kristom a po dôkladnom skúmaní sa podarilo zistiť, že iba kopíruje text ešte staršieho zvitku, ktorý bol ešte o tisíc rokov starší.

Bizarné sexuálne chúťky starých Egypťanov: Stvárali perverzné veci

Pisár, ktorý text v 17. storočí pred Kristom kopíroval, urobil niekoľko chýb, ktoré potom opravoval prostredníctvom poznámok na okrajoch. Z dôvodov, ktoré asi nikdy neobjasníme, však kopírovanie nedokončil. Napriek tomu ide o jeden z najdôležitejších dokumentov medicínskeho staroveku. Dokazoval totiž, že Egypťania mali oveľa rozsiahlejšie poznatky o anatómii, než sa dovtedy predpokladalo.

Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?

Papyrus tiež poukázal na fakt, že Egypťania poznali traumatické zranenia, a práve o nich dokument pojednáva najdetailnejšie.

Predpokladá sa, že tento dokument slúžil vojenským chirurgom. Opisuje 48 druhov rôznych rán vrátane zlomenín, vykĺbení či dokonca nádorov. Jednotlivé prípady sú opísané podobným spôsobom, aký používajú lekári aj dnes.

Každý prípad najprv pojednáva o zdravotnom stave pacienta pred zranením a opisuje jeho zovňajšok. Tento opis zahŕňa meranie pulzu, preskúmanie zranenia kvôli infekcií i celkový zjav pacienta vrátane farby očí a tváre či stuhnutia končatín a brucha.

Staroveké alkoholy: dôkazy, že ľudia chľastajú už tisícročia

Po prehliadke nasleduje stanovenie diagnózy a prognóza lekára, ktorý posudzuje pacientove šance na prežitie a zotavenie tým, že zaradí zranenie do jednej z troch skupín. V prvej sú radené rany, ktoré doktor dokáže vyliečiť, v druhej tie, o ktorých vyliečenie sa pokúsi, a do tretej spadajú zranenia, ktoré nemá význam ošetrovať.

Napokon sa uvádzajú možnosti liečby a ich popis. Ten mohol obsahovať zašitie rany a jej obviazanie, nápravu zlomených kostí, prevenciu vzniku infekcií pomocou medu či zastavenie krvácania surovým mäsom. Papyrus dokazuje, že Egypťania poznali isté antiseptické ii antibiotické liečebné techniky.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa
Zvitok Edwina Smitha tiež obsahuje prvé zmienky o šití rán, mozgových blanách, cerebrospinálnej tekutine či povrchu mozgu. Pojem „mozog" sa tu objavuje vôbec po prvýkrát, nikdy predtým v žiadnom jazyku nebol nájdený. Egypťania si uvedomovali, že zranenia tohto orgánu môžu ovplyvniť fungovanie iných častí tela či spôsobiť ochrnutie.

Papyrus opisuje aj srdce, pečeň, obličky a ďalšie vnútorné orgány, hoci ich fyziologickú funkciu celkom nechápali. Vedeli však, že krv koluje cievami, a to o tisíce rokov skôr, než William Harvey objavil krvný obeh. Edwin Smith ani nevedel, aký poklad sa mu podarilo kúpiť.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
18.2. 2019 20:00
Diskusia