Námesačný človek môže náhle začať rozprávať, môže dokonca vykonávať rizikové činnosti, ako je varenie, šoférovanie alebo aj páchať násilie. Somnambulista si však nič z toho nepamätá. 

Kosil trávnik nahý

V roku 2005 uprostred noci manželka pristihla svojho manžela Iana Armstronga, ako kosí trávnik - nahý! Rebecca sa zobudila, keď okolo druhej hodiny rannej začula zvláštne zvuky zo záhrady. Keď išla situáciu skontrolovať, zistila, že manžel kosil trávnik úplne nahý. Vedela, že je námesačný, a preto ho nezobudila, aby si náhodou neublížil. Odpojila však kosačku z prúdu a šla si ľahnúť. Onedlho sa do postele vrátil aj manžel. Keď ho ráno konfrontovala s nevšednou nočnou udalosťou, Ian jej absolútne neveril, až kým sa nepozrel na svoje nohy špinavé od trávy.

Fatátny pád z okna hotela

27-ročný Rob Williams zomrel po tom, čo vyliezol na okno hotela a spadol z 13. poschodia. Neurobil to však zámerne. Bol námesačný. Williams po páde utrpel smrteľné poranenia mozgu plus silné podchladenie. Jeden z jeho priateľov povedal, že jeho „námesačné huncútstva“ boli niečím, na čom sa partia dlho zabávala, ale nikdy si nemysleli, že sa to raz skončí tragicky. 

„Zábava“ v spálni

„Možno by sa vám to na prvé počutie zdalo zábavné, ale verte, že je to prekliatie. Môj manžel totiž trpí sexsomniou a ja už ďalej takto žiť nevládzem“, priznala sa médiám 44- ročná Mary. Sexsomnia, alebo nevedomá sexuálna aktivita počas spánku dokáže zničiť nejeden vzťah. Manžel spomínanej Američanky od nej počas každej noci chce divoký sex. „Najhoršie je, že počas jeho záchvatu, ako tomu hovorím, je agresívnejší, hryzie ma a je príliš prudký. Spočiatku som si myslela, že je hore a robí to vedome. Lenže potom som zistila, že ráno si absolútne nič nepamätá.“ Sexsomnia sa podľa odborníkov môže prejavovať počas epizód námesačnosti. Pacient počas spánku, no bez toho, aby si to uvedomoval, iniciuje sex s partnerom, alebo v horšom prípade aj s neznámou osobou, ktorá je na blízku. Ráno si však vôbec na nič nepamätá a ani by sa o svojej poruche nedozvedel, keby mu o tom partner ráno nepovedal.

Párty pri bazéne

Celina Myersová bola odmalička námesačná. Najdivokejšie, čo počas jednej z námesačných epizód urobila bola párty pri bazéne. Uprostred noci v zime vyšla v pyžame pred dom s nápojmi v ruke, ktoré uložila do snehu pred vypusteným bazénom. Celý čas si pritom spievala a tancovala. Najhorší okamih nastal, keď si chcela „zaplávať“ Začala sa vyzliekať, no vtom vyšiel z domu jej manžel, ktorý jej v tejto zábave zabránil. Ktovie, čo by sa stalo, keby jej neprišiel na pomoc. Možno by skočila rybičku...

Nočná jazda

Jazda autom alebo motorkou počas námesačnosti posúva nebezpečenstvo na úplne novú úroveň. 47-ročná Jackie si svoje nočné jazdy na motorke vôbec nepamätá, pretože počas nich spí. Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že šoférovala počas spánku, pretože motorku vždy vrátila na rovnaké parkovacie miesto. Domáci to zistili tak, že Jackie po návrate z nočnej jazdy vždy kľúče od motorky položila gazdinej na stôl. Tá nerozumela, ako sa kľúče dostali na jej stolík. Až raz nešla v noci spať a čakala, čo sa bude diať.

V noci maliar, cez deň nevie kresliť

Niektorí ľudia sa správajú počas epizódy námesačníctva absolútne neštandardne. Jedným z vynikajúcich príkladov je Lee Hadwin, ktorý pracuje v nemocnici ako sanitár. V noci je totiž Lee „námesačný umelec“, ktorý produkuje skvelé umelecké diela. Samozrejme, že ráno, keď sa prebudí, si tieto kresby nepamätá. Lee tvrdí, že ho jeho zvláštny nočný talent šokoval, pretože počas dňa nikdy neprejavoval záujem o maľovanie.

Zasielanie e-mailov počas spánku

Podľa prípadu popísaného v lekárskom časopise „Sleep Medicine“ sa 44-ročná žena prihlásila do počítača a poslala e-mailom pozvánky na večierok svojim priateľom. Boli to síce nie najlepšie naformulované e-maily, ale aj tak je toto správanie pre lekárov záhadné. Jeden z e-mailov znel: „Príďte zajtra a vyriešte túto pekelnú dieru. Večera a nápoje, 16:00. Prineste si iba víno a kaviár. “ Odborníci sa domnievajú, že napísanie e-mailu po zapnutí počítača (vrátane pripojenia na internet a zapamätania si hesiel) je v stave námesačníctva absolútne jedinečné. Takéto zložité správanie somnambulistov, ktoré si vyžaduje koordinované a vopred naplánované úlohy a pohyby, nikdy predtým nezaznamenali.