Stalo sa vám niekedy, že ste vy alebo niekto z vášho okolia omylom prehltli cudzí predmet? Pravdepodobne ste sa vyľakali a obávali možných následkov. A viete si vôbec predstaviť, že by sa konzumácia atypických vecí stala vaším koníčkom?

O väzňoch v najstráženejších väzniciach sveta je všeobecne známe, že prehĺtajú všetky dostupné predmety – časti nábytku, pružiny v posteliach, baterky – s úmyslom skončiť na pohotovosti a vymaniť sa tak aspoň na chvíľu z neľudských podmienok týchto zariadení. Iní fajnšmekri zas povýšili jedenie netradičných predmetov na svoje hobby, prípadne naturálny medikament.

Prírodná medicína
Chudobný farmár Jang Ting-cchaj z južnej Číny dlhé roky trpel bolesťami brucha. Z nevysvetliteľných dôvodov začal konzumovať živé rosničky a čuduj sa svete, bolesť zázračne ustúpila. Túto „liečbu“ potom odporučil aj svojmu priateľovi trpiacemu obdobnými neduhmi. Hoci sa sprvu nevábnej pochúťke bránil, pichľavá bolesť bola silnejšia. K osvedčeným rosničkám po pár dňoch pridal i myši s potkanmi a po mesiaci netradičného hodovania mučivé kŕče skutočne pominuli.

Nevídaný záver hádky
Istá Číňanka má vskutku ojedinelý návod, ako utlmiť hnev po nepeknej hádke s priateľom. Koniec koncov, vrhnúť sa na chodníkové dlaždice a razom ich aj zopár skonzumovať nie je práve klasická metóda. Dlaždice jej telo pochopiteľne nestrávilo a silné bolesti ju dohnali až pod nôž. Lekári neverili vlastným očiam, keď jej z brušnej dutiny odstránili dovedna niekoľko kilogramov tvrdého stavebného materiálu.

Dôsledok psychickej poruchy
Za zmienku rozhodne stojí i prípad osemnásťročnej dievčiny z USA, ktorú prijali do nemocnice s neznesiteľnými kŕčmi a úbytkom na hmotnosti takmer dvadsať kilogramov počas šiestich mesiacov. Doktori ju poslali na röntgen, ktorý v žalúdku dievčiny odhalil obrovskú, bližšie nešpecifikovanú hmotu. Až pri operatívnom zákroku chirurg zistil, že ide o takmer päťkilogramový chumáč vlasov. Žena dlhé roky trpela trichofágiou, čiže psychickou poruchou prejavujúcou sa sústavným prehĺtaním vytrhnutých vlasov.

Zjesť lietadlo? Žiadny problém
Za jedného z najväčších „kulinárov“ možno bezpochyby pasovať zosnulého francúzskeho zabávača Michela Lotita, ktorý si počas života vyslúžil príznačnú prezývku: Monsieur Mangetout – pán, ktorý zje všetko. Sklo, železo, guma, bicykel, televízor a kopa ďalších gastronomických skvostov sa stali neodmysliteľnou súčasťou jeho každodenného menu. V roku 1978 šokoval verejnosť vyhlásením, že plánuje skonzumovať lietadlo, čo sa mu po dlhých dvoch rokoch i podarilo. Pýtate sa, ako je to možné? Žalúdok a črevá tohto známeho Francúza boli totiž dvakrát hrubšie v porovnaní s bežným štandardom. Jeho žalúdočné kyseliny doktori charakterizovali ako extra silné, čo mu umožnilo bez problémov stráviť hoci kilogram železa na posedenie.