MENU
Menu

Zdravie Najvyšší šiestak na Zemi: Neuhádnete, koľko meria

Priemerný 11-ročný čínsky chlapec má výšku 145 centimetrov. Vyplýva to z dát, ktoré v roku 2017 zverejnil Čínsky štatistický úrad. Ren Keyu má tiež 11 rokov, nad svojimi rovesníkmi sa však týči ako vežiak. Označujú ho totiž za najvyššieho šiestaka na svete.

Najvyšší šiestak na Zemi: Neuhádnete, koľko meria
Ren býva v meste Le-šan v provincii S'-čchuan a výšku priemerného 11-ročného Číňana mal už keď nastúpil na základnú školu. Rásť neprestal a dnes meria 206 centimetrov. Škola mu musela dokonca objednať špeciálnu stoličku a lavicu, aby sa vôbec mohol zúčastňovať vyučovania.

FOTO: Tom Ryaboi nepozná strach zo smrti, z jeho fotiek sa vám zatočí hlava

Učitelia ho vždy na začiatku roka posielajú do tried vyhradených pre stredoškolákov, vôbec sa im totiž nezdá, že chlapec môže byť taký mladý. Na uliciach na Rena ľudia neustále zízajú, on však verí, že výška mu raz bude aj k úžitku. Momentálne sa snaží o zápis do Guinessovej knihy rekordov, chce byť totiž oficiálne najvyšším šiestakom na Zemi.

FOTO: Výhľady z najvyšších budov sveta, ktoré sa oplatí vidieť

Renovi rodičia svorne tvrdia, že ich syn bol vždy vyšší než jeho rovesníci. Spočiatku ich to znepokojovalo, lekárske vyšetrenia však ukázali, že s chlapcovým zdravím je všetko v poriadku. Jednoducho len rýchlo rástol.

Keď nastúpil do škôlky, meral asi 130 centimetrov. Doktori si najprv mysleli, že bude trpieť gigantizmom, teda hormonálnou poruchou, ktorá spôsobuje nadmerný vzrast, to sa však nepotvrdilo. Zdá sa teda, že Ren výšku podedil: jeho matka mala 190 centimetrov, čo je na Číňanku mimoriadne veľa, no a otec tiež nebol so svojimi 180 centimetrami žiaden trpaslík. Kombinácia génov zrejme spôsobila, že chlapec je podstatne vyšší ako jeho rovesníci.

Ren sa v rozhovore pre čínske médiá vyjadril, že spočiatku sa vďaka svojej výške cítil medzi ostatnými deťmi dôležito. V škôlke napríklad spolužiakom dočahoval cukríky, ktoré učiteľka položila niekde vysoko. Neskôr ho však ostatní začali vnímať negatívne a už sa nevedel dočkať, kedy pôjde do školy.

FOTO: Snímky, ktoré vyliečia váš strach z výšok

Ani tu ho však nečakala prechádzka ružovou záhradou. Spolužiaci sa mu kvôli výške posmievali a často sa dostával do trápnych situácií spojených najmä s udieraním hlavy o zárubne. S postupujúcim vekom si však na svoju nezvyčajnú výšku zvykol a dnes sa z nej dokonca teší. Tvrdí však, že už chce podrásť len pár centimetrov aby si vyslúžil zápis do Guinessovej knihy rekordov. Zároveň však nechce byť príliš vysoký, aby mu to nespôsobovalo nepríjemnosti v bežnom živote.

Titul najvyššieho tínedžera momentálne drží Kevin Bradford, ktorý mal v roku 2015 ako 16-ročný 215 centimetrov. Ren sa však ešte medzi tínedžerov neradí, nemá ešte 13 rokov, a tak by mu mohli vytvoriť celkom novú kategóriu rekordov.

DISKUSIA
11.7. 2018 19:00
Diskusia