Marihuana patrí k najužívanejším ľahkým drogám na svete a v opare jej sladkastého dymu sa rozprestierajú mnohé mýty, pravdy aj hoaxy. Vo väčšine krajín je zakázaná, ale existujú aj marihuanové oázy, kde môžete vyskúšať bongá, džointy aj vaponizéry do sýtosti. Vždy je však dobré vedieť rozlíšiť fantáziu od reality. Obzvlášť pri marihuane.

Najväčšie mýty o marihuane: Veríte im aj vy?
Výpadky pamäte
Jedným z častých mýtov spojených s marihuanou je, že spôsobuje stratu logického myslenia a pamäte. Ide o mýtus, ktorý však potvrdzuje, že bez vánku sa ani lístok nepohne. Vedci dokázali, že ak sa marihuana kombinuje s alkoholom, dochádza k výrazným výpadkom krátkodobej pamäte pri dlhodobom používaní. Avšak laboratórne testy ukázali, že samotná marihuana sa nebude podieľať na tom, že začnete zabúdať. Aj keď je pravdou, že veľmi často sa stáva, že jej užívateľ má výpadky pamäte počas opojenia. Na veci v triezvom stave a obdobie pred požitím drogy by si však mal bez problémov spomenúť.

5 najnávykovejších látok sveta: Na ktorej ste závislý?

Veda našla odpoveď na užívanie marihuany
Obvykle sa vedou oháňajú tí, či by pestovali marihuanu aj namiesto pšenice. Množstvo zástancov marihuany sa opiera o tvrdenie, že fajčenie „trávy", a ani to dlhodobé, nie je škodlivé pre zdravie. Toto tvrdenie síce pochádzalo z prestížneho britského lekárskeho časopisu The Lancet, ale pravda je taká, že na poli medicíny nepanuje zhoda. Sú síce uznané pozitívne účinky kanabisu, ale tie sa pripisovali v minulosti aj heroínu. Navyše, samotné fajčenie je pre telo rizikové a marihuana dodnes nie je natoľko preskúmaná, aby jedna či druhá strana mohla povedať, že je liek, alebo jed. Preto ak má niekto tendenciu hovoriť o marihuane „pravdu", obvykle jeho argumenty skôr či neskôr budú stáť na vode.

FOTO: Drogové premeny: Takto človeka za pár mesiacov zničí pervitín

Marihuana spôsobuje apatiu
Je to „relaxačná" droga a rozhodne vás nenabudí. Avšak štúdie vykonávané na používateľoch nedospeli k záveru, že by trpeli stratou motivácie či nechuťou do života. Aj keď priamo po intoxikácii sa môže znížiť mentálna aj fyzická výkonnosť. Na druhej strane mali užívatelia kanabisu lepšie platenú prácu ako napríklad užívatelia alkoholu.

Kanabis je cesta na psychiatriu
Výskumy nezistili, že by užívanie marihuany malo zásadný vplyv na mozog človeka v dlhodobom meradle. Zaznamenali však prípady, kedy marihuana spôsobovala záchvaty paniky, paranoje a vyvolala depresie. Tieto účinky však vždy po krátkom čase pominuli. Avšak ak je človek náchylný na mentálne ochorenie, takéto stavy môžu byť spúšťačom psychózy aj v reálnom živote.

Lyžica tejto drogy vás zabije, konzumujete ju denne

Marihuana poškodzuje pľúca viac ako cigarety
Ide o mýtus. Nie je dokázané, že marihuana znečisťuje pľúca viac ako cigarety. Problém fajčiarov marihuany je však v tom, že často fajčia aj tabak aj marihuanu a teda svoje pľúca zadymujú častejšie. Samotná cigareta marihuany však neškodí viac, ale ani menej ako klasická cigareta plnená tabakom.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock