MENU
Menu

Zdravie Najväčší ľudský exkrement našli v Anglicku, jeho "výrobca" trpel chorobami

Možno si myslíte, že sa pozeráte na staré poleno, ale v tom prípade sa mýlite. Na nasledujúcej fotografii je totiž koprolit. Že neviete, čo to znamená? V preklade z odbornej reči ide o fosíliu ľudského výkalu, najväčšieho, aký sa zatiaľ podarilo nájsť.

Najväčší ľudský exkrement našli v Anglicku, jeho
Foto: Wiki/Linda Spashett Storye book
Výkal pochádza z 9. storočia a ide o nesmierne cenný artefakt. V súčasnosti je uložený v múzeu Jorvik Viking Centre vo Veľkej Británii. Jorvik bol vikingský názov pre dnešný York a výkal s najväčšou pravdepodobnosťou „vyrobil" práve niektorý zo Severanov. Tí v 9. storočí istú dobu prakticky vládli územiu Anglicka a nebyť kráľa Alfreda Veľkého, názov „England", teda „Zem Anglov", by dnes zrejme vôbec neexistoval.

Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná

Zaujímavý je už samotný názov tohto výkalu. Dostal pomenovanie Lloyds Bank Coprolite, keďže sa našiel na mieste, kde predtým stála pobočka tejto banky. Objavili ho v roku 1972 a má rozmery 20x5 centimetrov. Je to teda poriadny kúsok.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Koprolity sú mimoriadne vzácne a vedia poskytnúť obrovské množstvo informácií o bežnom živote ľudí v minulosti. Zväčša sa ich darí nachádzať vo veľmi suchých či mrazivých oblastiach a ten z Yorku je teda skutočne výnimočný. Našlo sa v ňom veľké množstvo stráveného mäsa, zrnká peľu a obilné otruby, ale i vajíčka parazitov, napríklad vlasovca nerovnakého. Muž teda musel trpieť zdravotnými problémami: bolesťami brucha, hnačkou či rôznymi zápalmi. Tieto parazity sa tiež dokážu dostať z čriev do iných orgánov, neraz dokonca končia v ušiach či nose.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

Múzeum ocenilo tento koprolit na asi 40-tisíc eur. Noviny Wall Street Journal o ňom však v roku 1991 napísali, že je „cenný ako korunovačné klenoty". Nuž, finančne zrejme nie, ale z vedeckého hľadiska určite. V roku 2003 bol výkal takmer zničený. Sprievodca v múzeu ho držal v rukách a ukazoval ho návštevníkom, keď mu koprolit spadol na zem a rozbil sa na tri časti. Skúsené ruky reštaurátorov ho potom dávali dokopy tak starostlivo, akoby išlo o vázu z čias antického Ríma. Vďaka nim tak môžete vyše tisíc rokov starý výkal vidieť v celej jeho kráse aj vy.

Autor: Noel

DISKUSIA
10.11. 2019 13:00
Diskusia