Keď si myslíte, že používaním karty a telefónu na platenie za nákup ste sa vyhli nechutným baktériám na peniazoch, tak ste na omyle. Pozrime sa na to, kde všade sa patogénne mikróby nachádzajú v bežnom živote. Okamžite budete mať chuť upratať si a dezinfikovať všetko, čoho ste sa dotkli.

Peniaze

Na bankovkách sa nachádzajú rôzne druhy baktérii.
Na bankovkách sa nachádzajú rôzne druhy baktérii.
Zdroj: Shutterstock

Aj keď sa to nezdá, ešte stále prenášajú bankovky najrôznejšie nechutnosti. Sú živnou pôdou pre baktérie Escherichia coli známa ako E. coli. Za normálnych okolnosti, nie je E. coli problém. Je súčasťou črevnej mikroflóry a je pre človeka prospešná. Môže byť nebezpečná, keď sa dostane do krvného obehu, či močového mechúra. Okrem toho má svoje patogénne kmene, ktoré dokážu spôsobiť závažné ochorenia. Nebezpečné sú hlavne silné hnačky.

Ďalším strašiakom na peniazoch je MRSA, čo je neslávne slávna nemocničná baktéria, jeden z kmeňov zlatého stafylokoka, a ktorá je odolná voči mnohým antibiotikám. Môže sa šíriť prostredníctvom priameho kontaktu s nakazenou osobou, takisto po styku s predmetom alebo povrchom, ktorého sa dotkol človek postihnutý infekciou.

Kde ešte nájdete baktérie? ►►►