MENU
Menu

Zdravie Najkrutejší trest v dejinách: Odsúdencov čakala absurdná brutalita

Zradiť kráľovskú korunu bolo v 14. storočí v Anglicku najhorším zločinom. Za takýto prehrešok voči majestátu čakal vinníka ten najkrutejší trest, aký v stredoveku existoval. Vinník sa na večnosť odobral mimoriadne bolestivo. Na miesto popravy ho dotiahli koňmo a to, čo nasledovalo, si radšej ani nechcite predstaviť.

Najkrutejší trest v dejinách: Odsúdencov čakala absurdná brutalita
V dobách, keď polícia ešte neexistovala a kriminálnikov nemal kto lapať, sa mnohé krajiny spoliehali na prevenciu. To znamená, že aj za drobné zločiny sa kruto trestalo a potenciálny páchateľ si dobre rozmyslel, či sa mu oplatí napríklad kradnúť, keďže mu medzi iným hrozilo aj bičovanie.

Najbrutálnejšie formy popráv, ktoré sa stále využívajú

Čím horší bol zločin, tým horší čakal vinníka trest. Za tie najhoršie zločiny sa trestalo kombináciou viacerých mučiacich techník, ktoré predchádzali vykúpeniu v podobe smrti.

Zrada koruny stála na pomyselnom vrchole rebríčka najhorších zločinov, a tak sa zrodil trest v podobe ťahania koňom, obesenia a štvrtenia. Praktizoval sa v celej Európe, ale v Anglicku si vydobyl obzvlášť veľkú slávu.

Najkrutejší trest v dejinách: Odsúdencov čakala absurdná brutalita
Odsúdenca najprv na miesto konania popravy dotiahli koňmo. Samozrejme, že dotyčný nesedel na voze, ale doslova ho zviera ťahalo ulicami. Nasledovalo obesenie. Odsúdenca však zhodili z veľmi malej výšky, aby mu lano nezlomilo väzy, ale aby sa iba dusil. Tesne predtým, než zomrel, ho odrezali, rozhodne však nie z milosrdenstva.

Sťatie ako forma popravy: cíti človek, že mu krkom prechádza oceľ?

Nasledovalo ďalšie ťahanie, toto však nezahŕňalo koňa. Išlo o ťahanie vnútorností z tela živého nešťastníka. Kat rozrezal brušnú dutinu a vyťahoval, čo sa dalo takým spôsobom, aby vinníka hneď nezabil.

Posledným krokom bolo štvrtenie. Začalo sa odrezaním genitálií, ktoré sa potom spolu s vnútornosťami hodili do ohňa. Sťatie hlavy bolo potom vykúpením, hoci v mnohých prípadoch sa ho už odsúdenec nedožil.

Telo sa následne nasekalo, obvykle na štyri kusy a uvarilo v špeciálnej zmesi korenín, ktorá spomaľovala rozklad a odháňala mrchožrúty. Išlo o dôležitú časť celého trestu, keďže časti tela sa vystavovali v rôznych kútoch krajiny ako varovanie pre ostatných potenciálnych zradcov koruny.

Najkrutejšie spôsoby popráv: odsúdenci trpeli celé dni

Nezriedka sa stávalo, že odsúdencovi udelili milosť a nechali ho zomrieť už pri obesení. Naopak ale existovali aj spôsoby, ako popravu ešte zhoršiť. Zdá sa vám to nemožné? Nuž, vedzte, že napríklad štvrtenie mohlo prísť ešte pred sťatím. A nerobilo sa sekerou, ale štyrmi koňmi. O končatiny sa previnilcovi uviazali laná a následne sa mäso pri ramenných a bedrových kĺboch narezalo, aby išli ruky a nohy ľahšie od tela. Prasknutia bičmi pohnali kone do rôznych smerov a z človeka ostal len trup.

Trest ťahaním koňmi, obesením a štvrtením stihol aj Williama Wallaca, vodcu škótskych rebelov, ktorého vo filme Statočné srdce stvárnil Mel Gibson. V skutočnosti prebiehala podobne ako vo filme. Wallaca koňmo dovliekli na popravisko, obesili, tesne pred udusením sňali zo šibenice, odrezali mu genitálie a vytiahli vnútornosti. Ešte žil, keď ho sťali. Po štvrtení časti jeho tela rozniesli po Anglicku.

Najkrutejší trest v dejinách: Odsúdencov čakala absurdná brutalita
Posledným, koho na tento trest odsúdili, bol Edward Despard v roku 1803. Bol vojakom v Hondurase, ktorý bolo toho času britskou kolóniou. Bojoval za rasovú rovnosť, mnohým usadlíkom sa však podobná aktivita nepáčila. Lobovali teda v Londýne za Despardovo odvolanie a k tomu skutočne došlo. Po návrate do Anglicka ho uväznili a neskôr vyšlo najavo, že bol zrejme zapletený do plánovaného atentátu na kráľa Juraja III., hoci dôkazy neboli celkom presvedčivé.

Deti odsúdené na smrť: čím sa previnili?

V roku 1803 už však bolo vyťahovanie vnútorností a štvrtenie považované za barbarské, a hoci mal tento trest Desparda čakať, vojaka napokon iba obesili a sťali. Jeho popravy sa zúčastnilo 20-tisíc ľudí.

Trest ťahaním koňmi, obesením a štvrtením ostával v platnosti do roku 1870, ale nevykonával sa.

DISKUSIA
20.3. 2018 20:00
Diskusia