MENU
Menu

Zdravie Najbrutálnejšie formy popráv, ktoré sa stále využívajú

Najhumánnejší kontinent, čo sa týka vykonávania trestu smrti, je jednoznačne Európa. Možnosť udelenia trestu smrti platí už iba v Bielorusku. Ale to, čo sa deje v iných častiach sveta, je naozaj na zamyslenie. V mnohých krajinách tresty smrti vykonávajú obzvlášť brutálnymi a primitívnymi spôsobmi. Malý test - viete, ktorý spôsob popravy sa v súčasnosti považuje za najhumánnejší? Je ním smrtiaca injekcia.

Najbrutálnejšie formy popráv, ktoré sa stále využívajú
Stará "dobrá" šibenica
Vedeli ste, že ešte stále by vás mohli obesiť vo viac ako 50 krajinách sveta? Dôvod, prečo je tento spôsob popravy stále populárny, je ten, že ide o veľmi lacnú záležitosť, ktorá vyžaduje iba lano a šibenicu. V súčasnosti existujú dve techniky zavesenia.

Sťatie ako forma popravy: cíti človek, že mu krkom prechádza oceľ?

Prvá, humánnejšia metóda, spočíva v takzvanom dlhom poklese, počas ktorého odsúdený spadne do improvizovanej jamy, lano ho zachytí a vlastnou váhou si zlomí väzy. Druhá metóda s kratším pádom je drastickejšia, pri nej dochádza k pomalému duseniu a človeka umiera v silných bolestiach.

Ponorenie do kyseliny dusičnej
ISIS povýšila verejné popravy na najdesivejšiu úroveň. V máji 2016 v irackom Mosule popravila teroristická skupina 25 ľudí, ktorých považovala za špiónov. Spôsob popravy bol neuveriteľne sadistický. Všetkých 25 ľudí umiestnili do nádrže s kyselinou dusičnou. Ide o bezfarebnú kvapalinu, ktorá spoľahlivo rozleptá ľudské telo.

FOTO: Miesta, kde sa zabíja: takto vyzerajú smrtiace komory

Všetkých ľudí dokopy zviazali a pomaly spúšťali do obrovskej kade. Ponorili ich do polovice tela, aby sa im najprv rozpustili jednotlivé orgány, čo im spôsobilo neznesiteľné bolesti.

Ukameňovanie
Na svete existuje ešte 15 krajín, ktoré stále povoľujú verejné ukameňovanie. K tomuto zverstvu najčastejšie dochádza v Iráne a Somálsku, pričom je určené predovšetkým pre ženy - cudzoložnice. Tento spôsob popravy je nesmierne bolestivý a často zdĺhavý. Dôkazom je prípad 13-ročnej Aishy Ibrahim, ktorú v roku 2009 popravili na štadióne v meste Kismayo v Somálsku pred davom tisícov divákov. Mladé dievča niekto znásilnil, no z cudzoložstva obvinili ju. Tunajšia milícia ju zahrabala do zeme, odkiaľ jej trčala iba hlava. Vzápätí jej 50 mužov začalo hádzať do hlavy ťažké kamene. Po desiatich minútach dievča vykopali a keď zdravotné sestry zistili, že stále žije opäť ju zahrabali a kameňovali dovtedy, kým ju nezabili.

Čo sa deje pred popravou? Pozrite sa

Pády z vysokých budov či skál
Zhodenie z veľkej výšky je veľmi stará metóda popravy. Spočíva v tom, že väzňov privedú k vysokému útesu alebo na strechu obrovskej budovy, odkiaľ ich zhodia, čo stopercentne spôsobí ich smrť. Bohužiaľ, túto primitívnu formu popravy používajú dodnes, napríklad v Iráne, kde hádžu z výšok homosexuálnych mužov.

Upálenie
Ak ste si mysleli, že stredovekom upálenie skončilo, mýlite sa. Opäť je to ISIS, ktoré ho vzkriesilo. V roku 2015 členovia ISIS zajali mladého jordánskeho pilota Muadha al-Kasasbeha, ktorého následne zamkli do klietky a podpálili. Podobne spôsobili smrť dvom tureckým vojakom v roku 2016, ktorých podpálili rovno v púšti. Bohužiaľ, rôzne svedectvá z vojny v Sýrii naznačujú, že táto prax je bežná.

Aj plynové komory stále existujú
Plynové komory neslávne spojené s druhou svetovou vojnou a holokaustom prežili dodnes. Do roku 2015 päť amerických štátov stále právne umožňovalo popravy v plynovej komore. Oveľa šokujúcejšie je, že KĽDR využíva plynové komory na vykonávanie pokusov na celých rodinách dodnes. „Pokusné osoby" umiestňujú do oceľových komôr, kde kombináciou kyseliny sírovej, destilovanej vody a kryštálov kyanidu sodného vznikne plyn, ktorý zastaví dýchanie ľudí a spôsobuje bolesti a nezvratné poškodenie organizmu.

DISKUSIA
6.3. 2018 20:00
Diskusia