MENU
Menu

Zdravie Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov

Od počiatkov dynastie Tchang až do konca vlády dynastie Čhing sa v Číne využíval trest smrti, ktorý sa mimoriadnou brutalitou líšil od všetkých ostatných. Takmer 13 storočí desila previnilcov i nevinných možnosť, že podstúpia ling-či, teda popravu pomalým rozrezaním. Nie nadarmo ju prezývali aj „smrťou tisícich rezov".

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov
Zdroj: Wellcome Library, London
Foto: Wikimedia/Welcome Images
Už názov napovedá, že rozhodne nešlo o rýchly proces. O vykonanie ling-či sa staral skúsený kat, ktorý vedel popravu natiahnuť na dlhé hodiny. Cieľom bola práve dlhotrvajúca agónia, ktorej účel bol jasný: zistiť, koľko rezov človek vydrží, kým nezomrie, alebo kým neupadne do bezvedomia.

Ako prebiehala poprava v 18. storočí? Nič pre slabé žalúdky

Ling-či si pritom nevyžadovala žiadne špeciálne zariadenia, akými bol napríklad škripec či mosadzný býk. Stačil drevený stĺp, ku ktorému priviazali odsúdenca, a nôž.

Kat začínal zväčša rezať na hrudi. Odstránil oba prsné svaly i šľachy až tak, že bolo vidieť rebrá. Potom sa presunul k rukám, z ktorých skúsene odrezal veľké časti svalov. Ak nešťastník ani potom nevykrvácal, kat sa zameral na stehná, kde postup s rezaním zopakoval. To už nevydržal žiadny odsúdenec.

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov
Foto: Public Domain
Mŕtveho potom sťali, odsekli mu údy a hodili ich do prúteného koša. Akt rozštvrtenia mal potrestať obeť tak, aby trpela aj v budúcom živote, hoci konfuciánske ideály inak zohavovanie mŕtvych zakazovali.

Brutálne techniky mučenia, ktoré používali v antickom Ríme

Čínske zákony presný postup vykonania ling-či neupravovali, a tak sa spôsob popravy líšil od regiónu k regiónu. Rôznia sa aj správy o tom, ako dlho odsúdenci umierali. Niekde to bolo 15 minút, inde celé hodiny. Našli sa dokonca aj ľudia, ktorí vydržali tritisíc rezov. Úradníci sa občas zľutovali nad tými, ktorí mali zomrieť týmto brutálnym spôsobom. V rozsudku teda stanovili maximálny čas, ktorý mal kat využiť na rezanie. Po jeho uplynutí odsúdenca sťali. A rodiny, ktoré mali dosť peňazí, neraz týchto úradníkov podplácali, aby ich príbuzní zomreli bez vykonania ling-či.

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov
Foto: Public Domain
Smrť tisícich rezov nebola samozrejme určená každému. Vyhradili ju pre tých, ktorí sa previnili najhoršími zločinmi, a to velezradou, masovým vraždením či zabitím jedného z rodičov.

5 najbrutálnejších popráv v dejinách: Odsúdencov čakal krutý osud

Vykonávanie ling-či zakázal zákon až v roku 1905. Jeho poslednou obeťou bol Fu Tchu-Li, ktorý zavraždil svojho pána, mongolského princa. Popravu dokonca aj fotograficky zdokumentovali, pojem „lingchi" vám rozhodne neodporúčame zadávať do internetového vyhľadávača. O dva týždne neskôr už bolo ling-či minulosťou, posledný odsúdenec tak mal naozaj smolu.

Autor: Noel

DISKUSIA
24.2. 2019 13:00
Diskusia