Reklama

Najbizarnejšie choroby: nepoznáte ich, no mali by ste

Reklama

Bodaj by ľudia trpeli iba angínou či zápalom priedušiek. Medicína však zaznamenala u niektorých ľudí také ochorenia, ktoré si nevieme ani len predstaviť. Už len čítanie si o nich v nás vyvoláva smútok z ich existencie.

Vampírí syndróm
Ľudské telo potrebuje slnečný svit, aby si vytvorilo vitamín D. Avšak pre niektorých ľudí je slnečné svetlo život ohrozujúcim rizikom. Asi jeden z milióna ľudí trpí vzácnym ochorením xeroderma pigmentosa, ktoré má pre svojho nositeľa veľmi nepríjemné následky a ťažko ho obmedzuje v osobnom živote, ktorý je navyše chorobou výrazne skrátený. Podstatou choroby je citlivosť na UV žiarenie, takže slnko má na kožu devastujúci účinok. Pri vystavení sa slnečnému žiareniu vznikajú ťažké popáleniny až rakovina kože.

Syndróm Alenky v ríši divov
Toto neurologické ochorenie postihuje ľudské vnímanie, čo vedie k defektom vo vnímaní sveta. Hoci zrak je u ľudí trpiacich týmto ochorením fyziologicky v poriadku, postihnutí vnímajú skreslene svoje telo alebo okolité objekty. Vidia ich ako oveľa väčšie alebo menšie, než v skutočnosti sú. Zaznamenávajú zmeny v sluchovom a hmatovom vnímaní, strácajú pojem o čase a majú zhoršené priestorové vnímanie.

Tieto dočasné epizódy sú úzko spojené s migrénami, nádormi mozgu alebo používaním halucinogénnych drog. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v detstve, ale môže sa vrátiť aj neskôr v živote buď pôsobením stresu alebo nadmernými elektrickými výbojmi v mozgu.

Elefantiáza
Ochorenie „slonia noha" je infekčná choroba spôsobená parazitickými červami, pre ktorú je typické stlstnutie kože a tkanív, predovšetkým v oblasti nôh. Parazity sú prenášané komármi a tým, že dozrievajú v lymfatických cievach, upchávajú ich, takže vznikajú obrovské opuchy rúk, nôh, genitálií, ale aj vnútorných orgánov. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike, Afrike a na juhu Ázie. Podľa WHO je na svete infikovaných vyše 120 miliónov ľudí.

Syndróm chodiacej mŕtvoly (Cotardov synrdróm)
„Majitelia" tohto vzácneho syndrómu sú v hlbokom presvedčení, že sú mŕtvi. Často poukazujú na prítomnosť hnilobného zápachu rozkladajúceho tela, neprítomnosť nejakého dôležitého orgánu prípadne, že im chýba celá jedna časť tela aj napriek tomu, že je na svojom mieste. Neobvyklú duševnú poruchu po prvýkrát Cotard demonštroval na svojej pacientke, označovanej iba ako slečna X.

Tá popierala existenciu vlastných vnútorných orgánov, z čoho si sama aj logicky odvodila, že nepotrebuje vôbec prísun jedla, keďže je fakticky mŕtva. Schopnosť pohybu a komunikácie si vysvetľovala „odsúdením k večnému zatrateniu", preto vraj nemohla zomrieť prirodzenou smrťou. V priebehu tohto utrpenia sa postupne uzavrela do seba, zanevrela na prítomnosť iných ľudí, či už rodinu alebo priateľov a nakoniec osamote zomrela hladom.

Syndróm cudzej ruky (AHS)

Ide o neurologické ochorenie, vyskytujúce sa najčastejšie po traume zmenou štruktúry mozgu (kraniálneho poranenia, mŕtvice, atď). Výsledkom neurologických zmien je strata kontroly nad jednou z horných končatín. Hoci pacient cíti v rukách vonkajšie podnety, nie je schopný končatinu riadiť.

Ide o pocit odcudzenia končatín, straty kontroly nad svojimi pohybmi či neschopnosť rozpoznať končatiny vizuálne. Niekedy sa jedna ruka pohybuje bez vedomia subjektu takže sa stáva, že ruka sa za niečím naťahuje a boli dokonca prípady, keď sa ruka snažila uškrtiť svojho vlastného nositeľa. Ochorenie je nevyliečiteľné, hoci niekedy samo od seba vymizne.

Syndróm trvalého vzrušenia (PGAD)
Syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia vôbec nie je tak zábavný ako by sa zdalo. Spôsobuje samovoľné a trvalé sexuálne vzrušenie s orgazmom, ale aj bez neho. Tento syndróm postihuje výlučne ženy a nie je nijako spojený s psychikou. Ide o čisto fyzickú záležitosť. Hoci ženy postihnuté PGAD pociťujú symptómy vzrušenia vo svojich vagínach, nemá to nič spoločné s hypersexualitou.

Ženy s týmto syndrómom nepociťujú túžbu po sexe. Fyzické vzrušenie býva veľmi intenzívne a trvá niekoľko dní i týždňov. Dosiahnutie prirodzeného orgazmu môže niekedy priniesť dočasnú úľavu, ale po nejakej dobe sa symptómy vrátia. Ochorenie je nesmierne vyčerpávajúce a spôsobuje stratu koncentrácie.

Syndróm cudzieho akcentu (FAS)
Príčinou tohto nevšedného ochorenia býva poškodenie mozgu spôsobené úrazom, operáciou alebo porážkou. FAS sa prejavuje náhlymi zmenami intonácie alebo výslovnosti, čo vyzerá, akoby človek začal hovoriť s cudzím prízvukom. Spomínané situácie môžu v mozgovom rečovom centre spôsobiť defekty, hoci samotné centrum sa nepoškodí.

Človek teda naďalej rozpráva svojou materinskou rečou, ale s cudzím prízvukom. Najznámejší je prípad nórskej ženy, ktorá bola zasiahnutá črepinou počas druhej svetovej vojny, čo malo za následok jej rozprávanie nemeckým prízvukom.

Autor: Radomír

-->