MENU
Menu

Zdravie Najbizarnejší prípad pre dentistov? Chlapcovi vybrali z úst 520 zubov

Zubári v indickom meste Chennai ostali v šoku. Predpokladali, že u sedemročného chlapca, ktorý sa sťažoval na bolesť zubov, objavia nejaký bežný problém. Nemohli sa však viac mýliť. Pri neskoršom operačnom zákroku mu totiž z úst vybrali vyše 520 zubov.

Najbizarnejší prípad pre dentistov? Chlapcovi vybrali z úst 520 zubov
Sedemročného chlapca menom Ravindran priviezli do nemocnice v Chennai potom, ako mu opuchla pravá časť dolnej čeľuste. Lekár na zubnej pohotovosti nevidel zjavnú príčinu opuchu a nariadil röntgenové i CT vyšetrenia. Tie ukázali, že opuch je v skutočnosti akýmsi vačkom, v ktorom sa nahromadili stovky zubov rôznych veľkostí. Aj vás začalo omínať v ústach?

Odporné fakty o zubárstve v minulosti: Budete ďakovať za dnešných dentistov

Diagnóza? Odontóm! Toto cudzie slovo označuje nezhubný nádor, ktorý sa vyznačuje zvýšenou produkciou zuboviny. Ten v chlapcovom tele bol však rekordne veľký a napokon sa ukázalo, že obsahoval až 526 zubov.

„Nikdy sme nevideli na jednom mieste toľko zubov," vyjadril sa Pratibha Ramani, ktorý pracuje ako profesor a vedúci Oddelenia zubnej patológie v nemocnici v Chennai. „Zuby mali rôznu veľkosť, merali od 0,1 do 15 milimetrov. Podobali sa na perly v ustrici. Dokonca aj tie najmenšie mali korunku, koreň a sklovinu celkom ako bežné zuby."

Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby

Lekári tiež odhalili, že odontóm bránil rastu „dospeláckych" stoličiek a jediným riešením bol chirurgický zákrok. Ravindranovi rodičia samozrejme súhlasili s operáciou, trvalo však celé hodiny, kým sa podarilo presvedčiť samotného malého pacienta. Zákrok si samozrejme vyžadoval celkovú anestéziu a trval 90 minút. Našťastie pre chlapca nebola nutná rekonštrukcia dolnej čeľuste.

„Príčinu toho, prečo odontóm vzniká, zatiaľ nepoznáme," uviedol profesor Ramani. „Môže ísť o genetickú poruchu, ale netreba zabúdať ani na vplyv prostredia. Začali sme skúmať, či na vznik odontómu nemá vplyv aj žiarenie, ktoré vydávajú veže zosilňujúce mobilné pokrytie."

Bizarné modely, na ktorých cvičia budúci zubári

Jedna štúdia, ktorá sa zaoberá vplyvom týchto veží na zdravie človeka, už priniesla zaujímavé výsledky. Zistilo sa, že desať percent z 250 skúmaných ľudí, ktorí žili v blízkosti takýchto veží, má pozmenené bunkové jadierka. To môže viesť ku kontrolovanému i nekontrolovanému množeniu buniek a tým pádom aj k rôznym chorobám. Profesor Ramani však tvrdí, že na potvrdenie vzťahu medzi vežami a zmenami buniek je potrebná väčšia štúdia.

DISKUSIA
12.8. 2019 15:00
Diskusia