MENU
Menu

Zdravie Mýty o pití alkoholu vyvrátené: Asi budete sklamaní, čo všetko nie je pravda

Ste z tých, ktorí piatkové večery rátajú na množstvo vypitého alkoholu? Reset hlavy môže vyzerať rôzne a pokiaľ vám chutí, prečo nie? Len pozor na to, že nie všetko, čo ste si doteraz o pití mysleli, je naozaj pravda. Zaručených rád a faktov je habadej, často ich vyťahujeme vo chvíli, keď má jazyk slinu, no hlava hovorí nie. Tak ako to teda je? Naozaj sa z piva pomalšie opijeme? Alebo nás môže rýchlejšie skosiť "miešanie"? Čítajte!

Mýty o pití alkoholu vyvrátené: Asi budete sklamaní, čo všetko nie je pravda

Miešanie drinkov ma odpáli

Každý už určite započul, že v prípade alkoholu sa miešať nevypláca. Striedať biele a hnedé, prípadne ešte čosi ochutené k tomu a opica je vraj podstatne horšia. Toto však faktom nie je, pretože o opitosti zas a znova rozhoduje obsiahnutý alkohol v krvi. Iba ten naordinuje, ako veľmi človek bude opitý - či už miešal alebo nie. Čo sa ale naozaj môže stať, že miešanie rôznych druhov drinkov negatívne pôsobí na žalúdok. Preto je človeku horšie, nie kvôli väčšej opici.

Rande bez alkoholu: Stále to môže byť zábava

Mastné jedlo pred pitím ma zachráni
Kamoši vám už istotne odporúčali aj poriadne tučné jedlo pred spoločným záťahom. Žalúdok plný jedla by mal pomôcť proti opitiu, no pravda je niekde inde. Jedlo spomaľuje absorbovanie alkoholu do krvi, ale nezastaví ho. Opica sa tak dostaví - hoci trochu neskôr, ale s rovnakými účinkami.

FOTO: Slovensko prepadlo: Sme takmer najnezdravšia krajina sveta

Studený vzduch na vytriezvenie
Je to krásna predstava, že čerstvý vzduch, studená sprcha alebo ľadová káva by vedeli dostať človeka do triezveho stavu. Skúsiť to pokojne môžete, ale okrem osvieženia - čo v dezolátnom stave nie je na zahodenie - nič nedocielite. Nutným procesom je odbúranie alkoholu z krvi, čo u bežného dospelého trvá aspoň dve hodiny.

Z piva sa neopijem
Utešovať sa tým, že pitie piva ma ochráni pred padnutím pod stôl, je veľmi zavádzajúce. Pri opití sa nerozhoduje typ drinku, ale množstvo alkoholu, ktorý obsahuje a samozrejme, množstvo, aké vypijeme. V rýchlosti by sa dalo povedať, že polliter obsahuje toľko alkoholu ako bežný malý poldecák, ale rozdielom je, koľkokrát objednávate. Z pár pív máte v sebe liter tekutiny a máte dosť, pohárikov ale obrátite nepomerne viac. Alkohol v krvi tak stúpa a následná opica tiež. Ak by ste vypili toľko pív, koľko pohárikov, opica by bola rovnaká.

FOTO: Pred a po: Ľudia začali abstinovať a podstúpili ohromnú premenu

Zvracanie ma ochráni pred opicou
Nechceme zachádzať do úplných detailov, no k pitiu patrí aj zvracanie. Ak vám niekto poradí, že práve vďaka tomu okamžite vytriezviete alebo budete mať menšiu opicu, tak sa na to rovno vykašlite. Vstrebávanie prijatého alkoholu do krvi začína okamžite po konzumácii, a tak z tela všetok alkohol aj tak nedostanete.

DISKUSIA
9.8. 2019 15:00
Diskusia