Prvé ťažké rána

Nehovorí, že to bolo ľahké. Vstávať po niekoľkých rokoch kávového rituálu bez šálky voňavej a povzbudivej tekutiny, bola pre neho výzva. A jedna z najzložitejších udalostí dňa. K experimentu sa neodhodlal len preto, aby si overil oslavné fámy v praxi, ale chcel sa zbaviť aj problémov so spánkom. „Podľa toho, ako veľmi sa spolieham ráno na kávu, aby som prežil celý deň, plne som očakával to najhoršie,“ priznáva sa Jones.

Dni bez energie

Aby prišiel len o kofeín a nie celý ranný rituál, Jones si dal ráno čaj rooibos, prirodzene bez kofeínu. Dokonca si dal studenú sprchu a z domu odišiel relatívne nabudený, no niekoľko hodín v pracovnom rytme ho už začala zmáhať únava.  Tento efekt sa stupňoval a keď nič iné, Jones si od vysadenia kofeínu sľuboval sladké sny.

Nevýhodou zvýšenia energie kofeínom je, že trvá približne desať hodín, kým kofeín prejde telom,“ vysvetľuje. Čo znamená, že popoludňajšia káva by sa mala piť najneskôr o 13 popoludní. „Takže tak ako sa teraz cítim unavený, budem sa dnes večer tešiť na úžasný a osviežujúci spánok," hovoril v prvý deň experimentu. Nestalo sa. Aj po prvom týždni a Jones mal rovnaké problémy so spánkom ako po kávičkovaní.

Žiadne osvietenie neprichádzalo

Ani po troch týždňoch so zápasom s únavou a nekvalitným spánkom neprichádzalo zlepšenie. „Nebol som taký sústredený v práci, nebol som taký disciplinovaný v strave alebo v chodení do posilňovne,“ hovorí o vysadení kofeínu Jones. To už začal do svojho života začleňovať rôzne alternatívy na nabudenie ako zdriemnutie, udržanie hydratácie, zvýšenie srdcovej frekvencie cvičením, správne jedenie a dokonca aj studené sprchy. Radosť zo života bez kávy sa nedostavila.

Výhody nenašiel

Ako skončilo Jonesových 30 dní bez kávy? „Naozaj nevidím žiadnu výhodu v úplnom vynechaní kofeínu," hovorí. Akurát sa v budúcnosti plánuje vyhýbať sa mu po 14. hodine, ale svoju rannú šálku kávy si už vychutná. S radosťou a dobrou energiou. Ako teda potvrdil na vlastnom tele, k osvieteniu nedospel, akurát pochopil, že kofeín k jeho životu patrí.