Francisco Barajah mal len 39 rokov a v Mozambiku bol pomerne známym evanjelickým kňazom. Viera ho priviedla k tomu, že chcel napodobniť Ježiša Krista a jeho 40-dňový pôst v púšti, o ktorom sa píše v Evanjeliu podľa Matúša. Išlo takpovediac o osudné rozhodnutie.

Po 25 dňoch bez jedla už Barajah nedokázal ani len stáť na nohách, nieto ešte vykonávať bežné činnosti. Napriek tomu svoju snahu nevzdával a tvrdil, že vydrží aj zvyšných 15 dní. To už ale jeho rodina pochopila, že je zle, a odviezla kňaza do nemocnice. Nanešťastie už bolo neskoro.

Lekári robili, čo mohli, a udržali muža nažive ešte 13 dní, Francisco Barajah však napokon 38 dní od začiatku pôstu zomrel v nemocnici v meste Beira. Na nemocničnom lôžku už nebol schopný rozprávať a jeho blízki tvrdili, že ich nespoznával. Doktori mu diagnostikovali akútnu chudokrvnosť a kňaz napokon zomrel na zlyhanie orgánov.

Nepomohlo hydratovanie organizmu prostredníctvom infúzii ani tekutá strava. Po 25 dňoch bez jedla bola mužova tráviaca sústava prakticky nefunkčná a telo odmietalo prijímať potravu. Muž pritom dodržiaval pôst pravidelne, o dorovnanie Ježišovho rekordu sa však nikdy predtým nepokúsil. Ako sa ukázalo, nebol to práve najlepší nápad.

Zatiaľ čo lekári určili za príčinu kňazovej smrti zlyhanie orgánov, mužovi blízki sa snažia úmrtie pripísať jeho existujúcim zdravotným problémom, napríklad nízkemu krvnému tlaku. Takmer mesiac bez jedla ho určite nezabil.

Britská BBC uviedla, že nešlo o jediné úmrtie v súvislosti so snahou o dodržanie 40-dňového pôstu. Už v roku 2015 z tohto dôvodu zomrel muž zo Zimbabwe, ktorý bez jedla dokázal prežiť 30 dní. Podobne ako Barajahovi, ani jemu už lekári nevedeli pomôcť.