Nová štúdia v časopise Science Advances prispieva k rastúcemu počtu dôkazov o tom, že dôležitú úlohu pri Alzheimerovej chorobe môže zohrávať disregulácia jedného prvku v tele. Do jedál s vysokým obsahom tohto minerálu nás pritom podľa Zdravia v minulosti zvykli nútiť už naše babky či mamy.
Hladina tohto prvku v mozgu by sa tak mohla stať lepším cieľom liečby ako takzvané betaamyloidové plaky či proteíny tau, dva dôležité nálezy v mozgu ľudí s týmto neurodegeneratívnym ochorením, píše ScienceDaily.
Železo v mozgu
Nová štúdia vedcov z Texaskej univerzity v Austine a Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign pomocou vývoja novej zobrazovacej metódy prispeli k už predchádzajúcim dôkazom, že pri Alzheimerovej chorobe môže zohrávať úlohu železo v mozgu.
Približne pred desiatimi rokmi vedci objavili ferroptózu, proces v tele, ktorý je závislý od zvýšenej hladiny železa, vedie k bunkovej smrti a zohráva kľúčovú úlohu pri neurodegeneratívnych ochoreniach, ako je napríklad Alzheimerova choroba.
V rámci novej štúdie vedci vyvinuli fluorescenčné senzory na báze DNA, ktoré dokážu zistiť dve rôzne formy železa (Fe2+ a Fe3+) súčasne v bunkových kultúrach a v plátkoch mozgu myší geneticky modifikovaných tak, aby imitovali Alzheimerovu chorobu, píše odborná stránka.
Nová zobrazovacia sonda po prvýkrát ukázala, že v tých istých oblastiach mozgu, kde sa vyskytujú amyloidové beta plaky spojené s Alzheimerovou chorobou, sa zvyšuje aj "redox" železa, čo znamená, že železo v týchto oblastiach je v prítomnosti kyslíka reaktívnejšie.
Táto metóda by mohla pomôcť lepšie pochopiť, prečo je zvýšený pomer Fe3+ k Fe2+ v mieste betaamyloidových plakov a či sa na tvorbe plakov podieľa zvýšený redox železa.
Ďalšou kľúčovou otázkou je, či sa redox železa priamo podieľa na smrti buniek pri Alzheimerovej chorobe, alebo je len vedľajším produktom. Vedci plánujú túto otázku preskúmať na myšiach s Alzheimerovou chorobou. Ak sa ďalším výskumom zistí, že železo a jeho redoxné zmeny skutočne spôsobujú smrť buniek u pacientov s Alzheimerovou chorobou, táto informácia by mohla poskytnúť potenciálnu novú stratégiu pre vývoj liekov.
Inými slovami, liek, ktorý by zmenil pomer Fe3+ a Fe2+, by možno mohol pomôcť ochrániť mozgové bunky, hodnotí ScienceDialy.
S mierou
Ešte dávnejšie vedci zistili zvýšené množstvo železa u pacientov s alzheimerom najmä v hipokampe. Železo sa v mozgu kumuluje prirodzene vekom.
Rozhodne to však neznamená, že sa máme teraz železa v strave vzdať.
Ako mieni George Bartzokis, profesor psychiatrie na Kalifornskej univerzite, ohrozujúce zvýšenie jeho hladiny môže súvisieť napríklad s nadmernou konzumáciou červeného mäsa alebo výživových doplnkov s obsahom železa.
Príjem železa by mal byť aspoň 10-15 miligramov denne, túto normu radšej neprekročte a siahajte po čerstvých a prirodzených zdrojoch.