Zložky moču nepredstavujú žiadnu hrozbu pre život vo svetových moriach, ba naopak, môžu byť prínosom pre život vo vode. Ale rozhodne by sme nemali močiť v uzavretých priestoroch, nech je bazén akokoľvek veľký. Vedci varujú, že močenie v bazénoch s chlórovanou vodou môže viesť k zdravotným problémom. Zlúčeniny v moči reagujú s chlórom a môžu spôsobiť chemické reakcie, ktoré ohrozujú dýchanie plavcov.

Vedci po analýze vzoriek vody z bazéna upozorňujú, že ak sa plavci vyhnú močeniu v bazéne, potom sa kvalita vzduchu a vody by pravdepodobne výrazne zlepší – nezávisle od ostatných zmien v úprave vody a cirkulácii vzduchu. Tento výskum robili odborníci z čínskej poľnohospodárskej univerzity a Purdue University a výsledky zverejnili v časopise Environmental Science & Technology.

Prvým dôvodom je to, že moč je prevažne voda. Moč priemerného zdravého človeka je zložený z 95 percent vody, a zároveň obsahuje ióny sodíka a chlóru. Pre porovnanie sa morská voda skladá z asi 96,5 percent vody, a tiež obsahuje ióny sodíka a chlóru, aj keď vo vyššej koncentrácii. Oba druhy tekutiny obsahujú tiež draslík, takže zložky moču nemôžu dramaticky meniť morskú vodu vo vašom okolí. Močovina môže byť v skutočnosti prospešná, pretože vytvára amoniak, ktorým sa živia rastliny v oceáne, takže ísť na záchod v mori je v poriadku.

Naše telá tak rozkladajú bielkoviny a zbavujú sa prebytočného dusíka. Ale množstvo uvoľnenej močoviny je v porovnaní s plochou oceánu veľmi malé. Napríklad objem Atlantického oceánu je 350 quintiliónov (18 núl) litrov. Aj keby sa do oceána vycikali všetci, čo sa v ňom v danej chvíli kúpu, stále by to bolo len nepatrné množstvo močoviny vo vode, 60 jednotiek z bilióna. Necikajte však v chránených oblastiach, ako sú koralové útesy, a rozhodne nie na menších vodných plochách, najmä v bazénoch.