Pred vynájdením antibiotík bola tuberkulóza neliečiteľnou chorobou. Lekári mohli pacientom odporučiť akurát to, aby išli do hôr, keďže sa verilo, že suchý čerstvý vzduchu vytiahne z pľúc „vlhkosť“. Ľudia s tuberkulózou tak vyhľadávali miesta so suchou klímou a dúfali, že sa im polepší.

Tiež sa predpokladalo, že zatiaľ čo telo pacienta stráda, myseľ sa zbystruje. Hypotéza vznikla na základe faktu, že tuberkulóze podľahli mnohé známe osobnosti z umeleckého prostredia: Edgar Allan Poe, sestry Brontëové, Robert Louis Stevenson či básnik John Keats. Alexander Dumas dokonca napísal: „Trpieť na pľúca bolo v móde. Najmä básnici radi vykašliavali krv a zomierali pred dovŕšením tridsiatky.“

V suchých oblastiach USA vznikali sanatóriá jedno po druhom. V štátoch ako Colorado, Arizona, Nové Mexiko, Západný Texas či Kalifornia ich boli desiatky. S výnimkou básnikov sa každý nakazený chcel uzdraviť. Avšak mesto, ktoré najviac benefitovalo z „tuberáckej horúčky“, bolo Colorado Springs.

Založili ho v roku 1871 a leží východne od Skalnatých hôr. Zimy sú tu studené a suché, letá horúce a slnečné, dokonca ani na jeseň tu veľmi neprší a podnebie je príjemné. V Colorado Springs je v priemere 250 slnečných dní v roku a pre ľudí s tuberkulózou to bolo dokonalé miesto na liečenie.

Colorado Springs.
Colorado Springs.
Zdroj: Shutterstock

Zakladatelia mesta ho promovali práve vďaka klíme. Vraj išlo o najlepšie miesto na liečenie respiračných ochorení a dokonca vraj zaručovalo dlhovekosť. Tak to aspoň tvrdili reklamné letáky a inzeráty v novinách.Colorado Springs tak každoročn

Do e prichádzali desiatky tisíc ľudí a dúfali, že sa vyliečia z tuberkulózy. Pritom podstupovali rôzne bizarné procedúry ako násilné kŕmenie, povinný oddych na posteli, hypnózu či spánok pod holým nebom.

Denná rutina pacienta bola dosť drsná. Každý musel zjesť najmenej dvakrát toľko, ako chcel. Typický denný jedálniček pozostával z troch veľkých chodov, surových vajec a niekoľkých pohárov mlieka. Niektorým ľuďom museli podávať preháňadlá, aby sa stíhali vyprázdňovať. „Liečebný“ plán spočíval v obnovení pevnosti krehkých tiel zničených chorobou. Bežne sa stávalo, že za pár mesiacov tu človek pribral aj 25 kilogramov. A keďže za liek sa považoval aj čerstvý vzduch, väčšina ubytovacích jednotiek tu pripomínala indiánske stany s dobrým vetraním.

a
Zdroj: Public Domain

Tieto búdky, ktoré navrhol doktor Charles Fox Gardnier, sa stali hlavným poznávacím znakom ozdravných sanatórií. Keď liečebňu tuberkulózy v Colorado Springs v roku 1947 zavreli, väčšinu domčekov sa podarilo predať a mnohé z nich existujú dodnes. Fungujú ako kôlne, umelecké štúdiá či dokonca autobusové zastávky.

Nevedno, či to bolo naozaj dané klímou, ale mnohí pacienti sa v Colorado Springs skutočne vyliečili. Časť dokonca ostala bývať v meste, kde v čase jeho najväčšej slávy existovalo 17 liečební a každý tretí obyvateľ mal tuberkulózu. Mesto tak za svoj rozvoj a existenciu skutočne vďačí zákernej chorobe.

Mimochodom, len v roku 2018 jej celosvetovo podľahlo asi 1,4 milióna ľudí, takže rozhodne nejde o ochorenie, ktoré by sa ľudstvu darilo poraziť. A s čoraz väčšou rezistenciou baktérií voči antibiotikám je možné, že sa situácia postupne zhorší.