MENU
Menu

Zdravie Máte superschopnosť? Nemci vám dajú desaťtisíc eur

Myslíte si, že dokážete hýbať malými predmetmi len silou mozgu? Viete nájsť vodu len pomocou špeciálnej paličky, prípadne telepaticky šíriť svoje myšlienky? Výborne, dostanete desaťtisíc eur. Dá vám ich skupina nemeckých vedcov, má to však jeden háčik: musíte svoju superschopnosť objektívne dokázať.

Máte superschopnosť? Nemci vám dajú desaťtisíc eur
Spoločnosť pre vedecký výskum para-vied (GWUP) je obdobou Českého klubu skeptikov SISYFOS. Skladá sa z nemeckých fyzikov, biológov a psychológov, ktorí odhaľujú rôznych šarlatánov. Napríklad tých, ktorí tvrdia, že oplývajú schopnosťou telekinézy či telepatie. Každoročne pozývajú týchto ľudí na Würzburskú univerzitu a ponúkajú im odmenu vo výške desaťtisíc eur, ak preukážu svoje nadprirodzené schopnosti. Peniaze chcelo doposiaľ získať vyše 60 osôb, no žiadnej sa to nepodarilo.

Strom, z ktorého spadlo na Newtona jablko, stále rastie. Kde ho nájdete?

„Nie sme tu, aby sme ľudí strápňovali," tvrdí Rainer Wolf, ktorý na testovanie dohliada. „Chceme len ukázať, že ich tvrdenia nie sú pravdivé." Vraví však, že tí, ktorí sa o finančnú odmenu uchádzajú, nezavádzajú zámerne. Jednoducho sú presvedčení, že disponujú schopnosťami, ktoré veda nedokáže vysvetliť. Uviaznu vo vlastnej bubline, ktorú si dlhodobo budujú, podvedome zabudnú na neúspechy a pamätajú si len na prípady, keď ich nadanie zhodou okolností fungovalo. Pri objektívnom testovaní však rad zaradom zlyhávajú.

Chemické reakcie, ktoré zmenili dejiny i svet

Wolf venuje vypracovávaniu a následnému vyhodnocovaniu testov veľa času. Snaží sa minimalizovať možnosť, že by pokusy ovplyvnila šťastná náhoda. Napríklad v roku 2017 chcel peniaze získať muž, ktorý tvrdil, že vie pohybovať malými predmetmi len silou mysle. Wolf teda vymyslel pokus, pri ktorom mal dotyčný pohnúť listom papiera. Prikryl ho však presklenou nádobou, aby zaistil, že papierom nepohne nejaký poryv vzduchu. Nádejný telekinetik snaženie po pár hodinách napokon vzdal.

Potom sú tu takzvaní geopatológovia, ktorí údajne vedia nachádzať zdroje vody, potrubia či podzemné elektrické vedenia. Pred jedného z nich Wolf umiestnil 50 káblov, z ktorých polovica bola po prúdom, a požiadal ho, aby určil, cez ktoré ide prúd, a cez ktoré nie. Muž správne určil 26 káblov, teda len o jeden viac, než by dokázal ktokoľvek iný len na základe pravdepodobnosti.

Tretia kandidátka zasa tvrdila, že vie levitovať. Po niekoľkých pokusoch uznala porážku a so snažením sa o vzlet prestala.

Čo by sa dialo, ak by bola Zem plochá? Vedci poznajú odpoveď

Jedno však majú títo ľudia spoločné: ani zlyhania pri testovaní ich nedokážu presvedčiť, že nemajú superschopnosti. Podľa Wolfa je ich superschopnosťou jedine hľadanie výhovoriek a utvrdzovanie sa vo svojom presvedčení. Fakt, že nedokázali preukázať svoje nadanie, väčšinou pripíšu únave a stresu.

Ak ste teda presvedčený o svojej superschopnosti, stačí sa cez webstránku GWUP prihlásiť na testovanie a máte desaťtisíc eur vo vrecku. Ktovie, možno budete prvý, kto vedcov pokorí.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
30.9. 2018 20:00
Diskusia