Medovka lekárska

Ako píše Záhradkár, už v stredoveku poznali účinky tejto osviežujúcej bylinky s citrónovou vôňou. Celý zázrak tkvie v obsahu silice, ktorá má upokojujúce účinky. Medovka pomáha predovšetkým pri liečbe nespavosti, tlmí úzkosti, depresie, bolesti hlavy, ale aj podráždený žalúdok. Nenavodí vám tak iba pokojný spánok, ale tiež podporuje vylučovanie žlče, pomáha pri plynatosti, migrénach, vysokom krvnom tlaku aj počas tehotenských nevoľností.

Valeriána lekárska

Ďalšia na zozname je bylinka známa hlavne medzi babkami bylinkárkami. Táto prakticky nezničiteľná bylina je ľahko rozoznateľná vďaka charakteristickým rebríčkovým listom a hustým ružovkastým kvietkom. Kyselina valerénová, ktorá je v byline obsiahnutá, zasahuje do metabolizmu kyseliny aminomaslovej a práve tá priaznivo ovplyvňuje a navodzuje spánok.

Preto dokáže nielen zlepšiť spánok, ale aj skrátiť dobu zaspávania. Valeriána pomôže aj pri svalovom vypätí. Upokojí celý nervový systém, zmierni migrény, kŕčovité bolesti, nadúvanie, nervozitu aj prepracovanie.

Tinktúra a odvar z valeriány upokojujú.
Tinktúra a odvar z valeriány upokojujú.
Zdroj: Shutterstock

Ľubovník bodkovaný

Spoznáte ho podľa žltých kvetov a výšky okolo jedného metra. Vyskytuje sa po celej Európe, Ázii i Severnej Amerike. No a po celom svete sa používa ako prírodné antidepresívum. Pomáha pri nervových aj neurologických ochoreniach. Hojne ju využívajú aj homeopatii, zlepšuje náladu, zmierňuje formy depresie, znižuje úzkosť, apatiu a tiež nespavosť.

Materina dúška

Príjemná vôňa rastlinky zaujme takmer každého. Okrem svojej vône má množstvo prospešných látok. Je protizápalová, pomáha uvoľniť dýchacie cesty aj pri astme. Zlepší aj psychickú pohodu, navodí pocit pokoja a spraví náladu lepšou. Avšak pozor, s materinou dúškou sa neznesú antibiotiká, tlmí totiž ich účinok.

Chmeľ vám pomôže uľahčiť zaspávanie.
Chmeľ vám pomôže uľahčiť zaspávanie.
Zdroj: Shutterstock

Chmeľ obyčajný

Možno vás to prekvapí, ale aj chmeľ má pozitívne účinky na spánok. Nie je tým však myslené, že si máte dať päť pív na dobré zaspávanie. Reč je o chmeli ako byline. Nájdeme v ňom flavonoidy, ktoré majú sedatívne a relaxačné účinky. Väčšinou je používaný v čajových zmesiach a perfektne sa dopĺňa napríklad s už zmienenou valeriánou lekárskou.