Menu
zdroj: Canva
Tinktúra je výborná na podporu imunity.

Zdravie Máte nulovú imunitu? 15 vecí, ktoré vám ju skvele nakopnú

Kolegovia z redakcie Zdravie vám poradia, ako nakopnúťimunitu.

Hneď na začiatok treba povedať, že samotné doplnky nedokážu vašu chorobu vyliečiť. Posilňujú váš imunitný systém, aby dokázal na škodlivé mikroorganizmy v podobe patogénov, vírusov, toxínov či baktérii lepšie reagovať. Pokiaľ ho budete posilňovať po celý rok, otužovať, správne sa stravovať, hýbať sa, dobre spať, tak sa vás choroby budú strániť.

Jeden z výskumov tiež dokázal, že doplnenie niektorých vitamínov, minerálov, bylín a iných látok, môže zlepšiť imunitnú odpoveď organizmu a potencionálne chrániť pred chorobami. Samozrejme, pokiaľ užívate iné lieky, či už na predpis, alebo voľnopredajné medikamenty, treba sa zamyslieť nad ich vzájomným pôsobením s doplnkami. Rovnako to platí pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami.

1. Vitamín D

Vitamín D obsahuje slnečné žiarenie a mnoho potravín.
Vitamín D obsahuje slnečné žiarenie a mnoho potravín.
Zdroj: Shutterstock

Vitamín D je v tukoch rozpustná živina, ktorá je nevyhnutná pre zdravie a fungovanie imunitného systému. Zvyšuje účinok monocytov a makrofágov, čiže bielych krviniek, ktoré sú súčasťou telesnej obranyschopnosti. Bojuje proti patogénom, znižuje zápal a podporuje imunitnú odpoveď. Nízke hladiny vitamínu D môžu spôsobiť riziko infekcií horných dýchacích ciest, vrátane chrípky a alergickej astmy. Ako píše portál Healthline, v prehľade randomizovaných kontrolných štúdií z roku 2019 na 11 321 osobách sa zistilo, že doplnenie vitamínu D významne znížilo riziko respiračných infekcií u osôb s nedostatkom tohto vitamínu a znížilo riziko infekcií u osôb s dostatočnou hladinou vitamínu D.

Vitamín D bol v súvislosti s ochorením COVID-19 mnohokrát skúmaný kvôli jeho účinku na imunitný systém. Štúdie preukázali, že vitamín D môže urýchliť hojenie a zastaviť zápal v dýchacom systéme.

Vitamín D sa okrem toho stará o zdravie kostí, mentálne zdravie a bojuje proti niektorým druhom rakoviny a cukrovke. Napomáha normálnej funkcii mozgu. Bol objavený v roku 1922 v rybom oleji a získal svoje pomenovanie D preto, že bol v poradí štvrtým objaveným vitamínom.

Telo si ho dokáže samo syntetizovať zo slnečného žiarenia. V zimnom období je vhodné ho dopĺňať. Je dôležitý pri vstrebávaní vápnika, horčíka a fosfátov, čím udržiava v organizme ich optimálnu hranicu.

Okrem slnečného žiarenia, sa vitamín D nachádza v tučných rybách ako je losos, tuniak, sardinky v konzerve či makrela, ale aj v hubách či krevetách. Nájdete ho aj vo vaječnom žĺtku, zelenine či v treščej pečeni. Vitamín D sa nachádza aj v pomarančovom džúse, kravskom aj sójovom mlieku, v cereáliách a ovsených vločkách.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►