Luiz, ktorý je vo svojom rodnom brazílskom meste Passo Fundo známy skôr pod prezývkou Gato, mal do siedmich rokov celkom normálny život. Potom ho ale začali trápiť neznesiteľné bolesti hlavy, stále častejšie a častejšie. Lekári ho nedokázali správne diagnostikovať a bolesti mu časom začali komplikovať aj navštevovanie školy.

Niektorí doktori tvrdili, že ide o vírus, ďalší, že chlapec má psychickú poruchu, prípade že si všetko len vymýšľa. Až keď dostal záchvat, pri ktorom mu museli zavolať sanitku, lekári zistili, čo vlastne Luizovi je.

Diagnostikovali mu takzvaný kraniofaryngeóm, pomerne ojedinelý typ mozgového nádoru, ktorý sa vyskytuje približne u jedného z milióna ľudí. Iná možnosť než operácia nebola, bez nej by o pár dní zomrel. Samotný chirurgický zákrok bol však tiež veľmi nebezpečný, chlapec mohol stratiť schopnosť chodiť, rozprávať, hýbať očami či rásť. Rodičia však chceli synovi zachrániť život.

Po zákroku ostal Luiz v nemocnici na pozorovaní. Postupne sa zotavoval, no testy predsa len ukázali, že niečo nie je v poriadku. Počas zákroku došlo k poškodeniu hypofýzy, časti mozgu, ktorá je zodpovedná za rast. Lekári nevedeli, kedy k zastaveniu rastu dôjde. Napokon sa ukázalo, že okolo 13. roku života.

Doktori odstránili len asi 20 percent nádoru, viac nedokázali bez toho, aby chlapcovi vážne nepoškodili mozog. Nasledovali teda chemoterapie. Aj tie však Luiz úspešne zvládol.

Oveľa ťažšie sa vyrovnával s tým, že jednoducho nevyrastie a nebude vyzerať primerane svojmu veku. Ako uviedol v jednom z rozhovorov, bez rodiny by sa z psychických problémov nedostal.

Luiz dnes meria 162 centimetrov, váži 50 kíl a netipovali by ste mu viac než 13 rokov. Pritom má už o desať viac. Absolvoval 12 operácií hlavy a dodnes má v mozgu nádor o veľkosti fazule, ktorý lekári neustále monitorujú. Napriek tomu je mladík šťastný, že prežil.