Pharrell Williams – spevák so synestéziou

Pharrell Williams je známy ako spevák ocenený cenou Grammy ako pop/R&B interpret, producent a tiež autor hitu „Happy“. Williams má však aj synestéziu, stav vnímania, pri ktorom aktivácia jednej zmyslovej alebo kognitívnej cesty spôsobuje nedobrovoľné pocity v inej. Človek so synestéziou napríklad počuje farby alebo cíti zvuky. Pharrell Williams tvrdí, že má špeciálny zmysel pre farbu hudby. Umelec priznáva, že pri počúvaní hudby vníma farby, ktoré dokáže harmonicky miešať. „Schopnosť vidieť a cítiť týmto spôsobom je dar, ktorý som nemusel získať. A nie som si istý, či by som mohol produkovať hudbu, keby mi ho náhle vzali“, povedal Williams.

Concetta Anticová - tetrachromatická umelkyňa

Väčšina z nás vníma obmedzený počet odtieňov alebo farieb. Sú však aj ľudia, ktorí vidia o milióny farieb alebo ich odtieňov viac. Na vrchole rebríčka stojí Concetta Anticová, jediná tetrachromatická umelkyňa na svete, ktorá vníma viac ako 100 miliónov farieb. Tetrachromácia je geneticky podmienený stav, pri ktorom má malé percento svetovej populácie v očiach viac receptorov ako bežný človek, čo im umožňuje rozpoznať väčšiu škálu farieb. Kým my vidíme zelený list stromu, Concetta vidí na jeho okraji oranžovú, karmínovú alebo fialovú a viac k stredu listu fialovú, tyrkysovú alebo modrú. Jej dar sa premieta do nesmierne žiarivých a farebných obrazov, ktoré môžete obdivovať na webovej stránke concettaantico.com.

Ben Underwood – športovec s echolokáciou

Keby ste nevedeli, že Ben Underwood je slepý, mysleli by ste si, že je úplne zdravý. Bohužiaľ, keď mal dva roky, lekári mu diagnostikovali rakovinu sietnice, a preto mu rodičia ako trojročnému nechali oči vyoperovať. Ani to mu však nezabránilo takmer dokonale sa pohybovať v akomkoľvek priestore. Normálne behal, hral basketbal, jazdil na bicykli, kolieskových korčuliach, hral futbal či skejtoval. Všetky tieto činnosti robil bez najmenších ťažkostí. Dôkladné vyšetrenie preukázalo, že Ben „videl“ pomocou sonaru a zvuku, čiže vďaka echolokácii - schopnosti, ktorou disponujú netopiere. Bohužiaľ, rakovina neopustila jeho telo, a chlapec zomrel vo veku 16 rokov.

Nataša Demkinová s röntgenovými očami

Nataša disponuje schopnosťou, ktorú by chceli mať mnohí. Má totiž „röntgenové“ oči. Jej schopnosti sa začali prejavovať vo veku desať rokov. „Bola som doma s mamou a zrazu som mala víziu. Videla som do vnútra jej tela, všetky orgány“, povedala v jednom z rozhovorov. Keď sa správy o jej superschopnosti rozkríkli po okolí, pred dverami domu sa zhromažďovali ľudia zo širokého okolia, ktorí od nej chceli lekársku konzultáciu. Nataša vyvolala aj záujem u odborníkov z Londýna, New Yorku a Tokia, ktorí ju pozvali, aby im predviedla svoje schopnosti. Hoci mnohí jej neveria a tvrdia, že Nataša využíva tzv. „studené čítanie“, zdanlivo jednoduchú, ale účinnú metódu, ktorú bežne používajú astrológovia, jasnovidci a veštci. Lenže Nataša dokázala určiť, že jeden z pacientov mal protetické koleno, iný mal asymetrickú polohu vnútorných orgánov, u žien dokáže odhaliť skoré štádiá tehotenstva.

Stephen Wiltshire – kreslí mestá spamäti

Stephen Wiltshire je jedinečný výtvarný umelec, ktorý pôsobí v Londýne. Dokáže detailne namaľovať rozľahlú krajinu po tom, čo sa na ňu na pár sekúnd pozrie. Napríklad po výlete helikoptérou ponad Dubaj, Tokio, Hong Kong, Rím či New York City si dokáže spomenúť a načrtnúť nádherné aspekty panorám každého z týchto miest. Wiltshire, ktorý je autista a do piatich rokov nerozprával, má fotografickú pamäť, ktorú prvýkrát použil na replikáciu presného počtu stĺpov Panteónu vo svojom panoramatickom náčrte Ríma. Jednou z jeho najpozoruhodnejších kresieb je panoráma Tokia, ktorú nakreslil na desaťmetrový papier za týždeň. Porovnateľné úspechy dosiahol na podobne veľkom papieri zobrazujúcom Hongkong.

Pam Gilbertová – počuje, aj čo by nemala

Pam Gilbertová počuje veci, ktoré iní nie. Zvuky doslova ovládli jej život. Jej sluch sa spočiatku javil ako superschopnosť. Napríklad z druhého poschodia svojho domu, počula, ako preteká voda v suteréne alebo ako sa jej deti prevaľujú na posteli. Rýchlo sa však z toho stala nočná mora, keď si uvedomila, že počuje zvuky vlastného tela – srdce jej búšilo v ušiach a dokonca počula ako sa posúvajú jej očné buľvy zo strany na stranu. Syndróm dehiscencie horného kanála (SCDS) je zriedkavé ochorenie vnútorného ucha, ktoré na jednej strane zhoršuje rovnováhu, no na druhej strane subjekt počuje zvuky, ktoré iní nepočujú. Našťastie, Pam v roku 2011 operovali a odvtedy opäť počuje ako bežný človek.