Tylenol

Tylenol je obľúbený predovšetkým v Amerike, kde je povinnou výbavou „kúpeľňových skriniek.“ Je účinný proti bolesti a úplne bezpečný, ak dodržíte odporúčané dávkovanie. Nikto však presne nevie, ako liek funguje. Existujú tri možnosti. Buď blokuje enzým, ktorý spôsobuje, že telo cíti bolesť alebo funguje na endokanabinoidnom systéme ako THC, ktorý tiež pomáha pri liečbe bolesti, prípadne ovplyvňuje signály z neurotransmiteru serotonínu. Serotonín je chemická látka, ktorú produkujú mozgové bunky a prispieva k mnohým kognitívnym funkciám. Je celkom možné, že Tylenol „robí“ všetky tri veci naraz, alebo ani jednu z nich.

Lítium

Bipolárna porucha, kedysi známa ako maniodepresia, je celoživotný stav, ktorý spôsobuje zmeny nálad od ťažkej depresie až po eufóriu. Lekári pri tejto diagnóze predpisujú lítium pod obchodnými názvami ako Eskalith alebo Lithobid ako široko uznávanú a účinnú liečbu. Vedci zistili, že lítium môže znížiť závažnosť a frekvenciu mánie a zároveň zníži riziko samovraždy, keď sa chorý nachádza v depresívnej epizóde. Pacienti trpiaci bipolárnou poruchou môžu užívať lítium počas dlhého obdobia ako udržiavaciu liečbu, ktorá zabezpečí konštantnú hladinu lítia v organizme. Vieme, že lítium pôsobí na centrálny nervový systém, ale nie je nám jasné, čo presne robí. Pravdepodobne posilňuje spojenia v mozgu, ktoré regulujú náladu a správanie, vyrovnávajú výkyvy a zaisťujú, aby tento systém nepretržite fungoval. Je to však nepotvrdená teória.

Paxlovid

Na internete a sociálnych sieťach koluje množstvo informácií o liekoch a ich možných účinkoch. Ľudia sú neraz ochotní vyskúšať čokoľvek, čo si myslia, že by im mohlo pomôcť, vrátane použitia antibiotík na vírusovú infekciu. Farmaceutické spoločnosti sa ponáhľali vynájsť liek, ktorý by pôsobil na koronavírus a zároveň bol lacný. V novembri 2021 spoločnosť Pfizer oznámila, že ich liek Paxlovid pomôže znížiť počet hospitalizácií pri covide takmer o 90 percent. Klinické štúdie ukázali, že liek je bezpečný, no otázky zostali. Ovplyvňuje enzým v tele, ktorý pomáha proteínom vo víruse vyvinúť sa do ich konečného štádia. Keďže liek blokuje činnosť enzýmu, zastavuje aj vývoj vírusu, ale ako to robí, nevieme.

Tofacitinib

Túto látku obsahuje liek s názvom Xeljanz. Nefunguje však spôsobom, ako predpokladali jeho vývojári. Lekári ho predpisujú pacientom s reumatoidnou artritídou, ktorí netolerujú rozšírenejší metotrexát. Počiatočné klinické štúdie odhalili, že niekoľko pacientov po jeho užívaní dostalo infekciu horných dýchacích ciest, hnačku a bolesti hlavy. Po rokoch skúšok FDA schválil liek ako účinný v roku 2012. V roku 2014 štúdia ukázala, že tofacitinib premieňa biele tukové tkanivá na hnedé, ktoré sú aktívnejšie a ľahšie sa rozkladajú než biele. Neočakávaný výsledok naznačuje, že liek by mohol účinkovať pri liečbe obezity. Je to však aj dôkaz toho, že vedci v skutočnosti nevedeli, ako presne liek funguje.

Paroxetín

Liek možno poznáte pod obchodnými názvami Seroxat, Pexeva alebo Paxil. Ide o antidepresívum, ale lekári ho môžu predpisovať aj pri iných poruchách, napríklad pri obsedantno-kompulzívnej poruche, záchvatoch paniky, posttraumatickom stresovom syndróme či sociálnej úzkosti. Pomáha tiež pri predčasnej ejakulácie a návaloch horúčavy v menopauze. Paroxetín je selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu. Vedci vedia, že je účinný, ale nie sú si istí, prečo. Podľa najlepších odhadov zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu. Telo produkuje serotonín z esenciálnej aminokyseliny nazývanej tryptofán, ktorú obsahujú potraviny ako syr, orechy alebo červené mäso. Naša celková pohoda závisí práve od optimálnej hladiny serotonínu v mozgu. Táto chemikália ovplyvňuje naše fyziologické funkcie, správanie, poznanie, učenie, pamäť a náladu. Výskumníci naozaj nevedia, ako Paroxetín funguje, pretože úplne nerozumejú komplexným funkciám serotonínu.

Aspirín

Popularita Aspirínu klesla v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa na trh dostali ďalšie lieky proti bolesti. Potom však vedci zistili, že neúčinkuje len proti bolesti. Pomáhal aj pri riedení krvi a znižoval pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice. Niektorí lekári naznačujú, že pravidelné užívanie aspirínu s nízkou silou môže byť prospešné, iní sú opatrní. Nedávny výskum vo Švédsku naznačuje, že Aspirín má ďalší priaznivý účinok. S prístupom k databáze, ktorá obsahovala podrobnosti o 80-tisíc pacientoch s rakovinou, švédsky tím zistil, že ak pacient s rakovinou hrubého čreva alebo pľúc pravidelne pred diagnózou užíval Aspirín s nízkou silou, nádor bol v nižšom štádiu, a tým pádom liečiteľnejší. Táto korelácia bola dostatočne výrazná, aby tím vedel, že prepojenie nespôsobila štatistická anomália. Úlohou je zistiť, prečo má liek aj tento vedľajší účinok. Vedci sú zatiaľ stále „mimo“, ale mohlo by sa byť tak, že protizápalové vlastnosti aspirínu spomaľujú poškodenie DNA, ktoré môže viesť k rakovine.