Lezie, lezie... do vás vlezie!
25. 11. 2009, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 19:38)

Hoci počet prípadov výskytu pásomnice každým rokom klesá, jej prítomnosť vôbec nie je výsledkom zlej hygieny, ako by sme si mohli myslieť. Do nášho tela sa najčastejšie dostane konzumáciou surového alebo tepelne nedostatočne upraveného mäsa. Preto najrizikovejšou skupinou konzumentov sú tí, ktorí si pochutia na dobrom tatárskom bifteku, či domácky vyrobených klobáskach a údeninách. Totiž vo svaloch hovädzieho dobytka sa môže často nachádzať zárodok pásomnice, ktorý po zlej tepelnej úprave mäsa človek zje. Pri trávení sa účinkom tráviacich štiav z neho uvoľní hlavička pásomnice, uchytí sa v tenkom čreve a tam potom rastie.
Viem si predstaviť, že niektorí ľudia by sa aj potešili, aký rýchly spôsob odtučňovačky objavili. Pásomnica ale v žiadnom prípade nie je prostriedkom k chudnutiu. Je to parazitický červ v črevnom trakte človeka, ktorý síce svojou prítomnosťou má za následok chudnutie, ale na druhej strane zanecháva na organizme človeka značné škody.
Pásomnica dokáže presne kopírovať črevo, pričom vie dorásť aj do dĺžky 12 metrov! Kým zistíte, že ju máte, prejdú dva až tri mesiace. To už parazit medzitým pohlavne dospel a začínajú sa z neho oddeľovať jednotlivé články, v ktorých sú ukryté vajíčka. Možno sa pýtate, či človek v tom období cíti, že sa v jeho tele vyskytuje takýto obrovský parazit.
Veľakrát sa stáva, že človek vôbec necíti, že má v čreve pásomnicu. Máva síce tráviace ťažkosti, chudne, aj keď veľa je, je nervózny, no ani netuší, čo je tou pravou príčinou. Najpravdepodobnejšie to odhalí až vtedy, keď z neho začnú vychádzať články pásomnice spolu so stolicou, ale aj bez nej. Možno to znie síce ako z hororu, ale je to veľmi nepríjemné, pretože články sa dosť živo pohybujú. Samé o sebe majú dĺžku nanajvýš dva - tri cm, ale dokážu vychádzať von nie len osamote, ale aj v metrových spojoch.
Na samotných pásomniciach je zaujímavé to, že nemajú ústny otvor, ale potravu prijímajú špeciálne upraveným celým povrchom tela a nemajú vyvinuté ani zmyslové orgány. Človeka poškodzujú viacerými svojimi činnosťami. Na črevo sa napríklad prichytávajú množstvom prísaviek a háčikmi, ktoré poškodzujú vnútornú sliznicu čreva. Taktiež produkujú množstvo odpadových látok, ktoré sú toxické a sú to vlastne ich výkaly, ktoré dráždia nervovú sústavu hostiteľa.
Určite vás ohúri aj číslo, ktoré hovorí o tom, koľko druhov pásomníc poznáme. Je to okolo 1500 druhov od úplne najmenších, napríklad akou je pásomnica pečeňová, ktorá dosahuje dĺžku najviac 6 mm, až po spomínanú pásomnicu dlhú. Niekedy sa stáva, že hostiteľ je pre pásomnice natoľko atraktívnym, že v jednom okamihu môže mať človek v tele naraz aj niekoľko pásomníc, no tie potom nedorastajú do takých dĺžok, ale sú menšie, napríklad metrové.
Riziko prijatia pásomnice do organizmu nesie zo sebou ako hovädzie, tak aj bravčové mäso, rybie mäso či vajíčka. Zdrojom nákazy môžu byť aj naši domáci miláčikovia. Psy prenášajú niekoľko druhov pásomníc, napríklad svojimi exkrementami, alebo blchami. Preto je nevyhnutné pravidelne odčervovať svojich štvornohých priateľov.
Dokonca, ani v lese pri konzumácii lesných plodov nie ste chránení, lebo boli zaznamenané prípady nakazenia sa pásomnicou jedením malín, čučoriedok a iných lesných plodov, ktoré boli infikované trusom líšok, ktoré mali v sebe zárodky pásomníc. Problém je, že ani umytie týchto lesných dobrôt vás nezachráni. Pred nákazou vás ochráni jedine to, že ovocie prevaríte na kompót.
Takže skutočným a jediným spoľahlivým spôsobom ako sa vyhnúť pásomnici je, že pred konzumáciou či už mäso, klobásu alebo rybu poriadne uvaríte alebo prepečiete. Ochrániť vás môže aj zmrazenie mäsa, lebo pri teplote -10 stupňov zárodky po 10 dňoch odumierajú.
Ak už pásomnicu ale máte, nehanbite sa za to a neodkladne navštívte lekára, ktorý vám predpíše účinné lieky na vypudenie pásomnice.
Autor: Radomír
-->