Vo svete existuje viacero takzvaných modrých zón, teda oblastí, kde sa ľudia dožívajú podstatne vyššieho než priemerného veku. Ide napríklad o ostrovy Sardínia, Okinava či Ikaria. Sú však aj regióny, ktoré sa do oficiálneho zoznamu modrých zón neradia, a medzi ne patrí aj Lerik. Rozprestiera sa vysoko v Talyšských horách na juhu Azerbajdžanu a dokonca je v ňom jediné múzeum dlhovekosti na svete.

V Leriku svojho času žilo vyše 500 ľudí starších než 100 rokov a išlo približne o jedno percento celkovej populácie horského regiónu. Ich počet však postupne klesal a dnes ich je iba 20. Rapídny pokles zvyknú miestni spájať s modernizáciou tradičného životného štýlu, znečistením, spracovanými potravinami a stresom.

Napriek tomu reputácia Leriku ako regiónu dlhovekosti pretrváva, a to najmä vďaka niektorým legendárnym starcom. Medzi nich patril aj Širali Muslumov, ktorý zomrel v roku 1973. Tvrdil o sebe, že sa narodil v roku 1805, a tým pádom by sa dožil 168 rokov. To je 46 rokov viac, než mala najstaršia osoba. Muslumov tvrdil, že žil už v časoch, keď po Talyšských horách behali dnes už vyhynuté tigre džungľové turanské a unášanie neviest bolo bežnou praxou. Tiež podľa vlastných slov splodil dieťa ako 80-ročný a celkovo mal 330 potomkov naprieč piatimi generáciami.

Muslumovov brat Mahmüd Ejvazov sa mal dožiť 150 rokov a jeho manželka 120. Jedna z Muslumovových dcér stále žije v Leriku, má 95 rokov a teší sa dobrému zdraviu.

Širali Muslumov bol ešte za života medzinárodne slávnou osobnosťou. Dočkal sa ďakovného listu od Ho Či Mina a pritiahol pozornosť Alexandra Leafa, lekára z Harvardovej univerzity. Ten v roku 1973 navštívil Lerik a videl napríklad 117-ročného farmára, ktorý pracoval na poli, či 108-ročného pastiera oviec.

Bola to však práve sláva, ktorá prakticky ukončila dlhovekosť tunajších obyvateľov. Lerik sa otvoril svetu. Miestne produkty sú síce stále dostupné, ale vo veľkom ich zatieňujú nezdravé dovážané potraviny. Nikdy sa nepodarilo dokázať, či dlhovekosť tunajších ľudí zničila len jedna vec, alebo kombinácia viacerých faktorov, pravdou však je, že počet ľudí starších než 100 rokov dramaticky poklesol práve v posledných desaťročiach.