MENU
Menu

Zdravie Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby

Každá závislosť je škodlivá, a tá na nápojoch nie je výnimkou. Nehovoríme teraz o alkohole, ale o obyčajných sladených šumivých nápojoch. Mladému Írovi totiž práve oni vyrobili nový úsmev.

Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby
Michael Sheridan je otcom troch detí a už roky trpí bolesťami zubov. Prežíva len na mäkkej strave, teda kašiach a podobne. Zahryznutie do čohokoľvek tuhého mu totiž spôsobuje obrovské bolesti.

Bizarné modely, na ktorých cvičia budúci zubári

Vinu pripisuje závislosti na sladených šumivých nápojoch. Denne ich vypil šesť litrov a bol na tom tak zle, že ak si do polhodiny po prebudení nedal aspoň glg, chytala ho silná triaška. No a zuby pôsobením cukru pomaly odhnívali.

Zuby múdrosti - poriadne vás potýrajú

„Časom som sa začal za stav zubov hanbiť," vraví. „Prestal som sa usmievať a naučil som sa rozprávať tak, aby mi nebolo vidieť chrup. Trvalo mi niekoľko rokov, kým som si vôbec uvedomil svoju závislosť."

Hrozné problémy s ďasnami... a ako ich zvládnuť

K zubárovi ho doviedla náhoda. Doktor David Murnaghan, ktorý s Michaelom hráva vodné pólo, si všimol, s akou bolesťou muž hryzie do sendviča. Napokon sa mu ho podarilo presvedčiť, aby prišiel na prehliadku.

Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby
Výsledok? Potreba implantovať celý nový chrup. Lekár Michaelovi povedal, že sa vzdá nároku na honorár, ak prestane piť šumivé nápoje. Keďže išlo o tisíce eur, Michael súhlasil.

Začiatkom roka mu vytrhli všetkých 27 zubov na jednom sedení. Teraz nosí dočasný chrup a v apríli si ide po prvých 12 implantátov. Dúfa v jediné: že sa jeho príbeh čo najviac rozšíri, aby si ľudia uvedomili, aké nebezpečná môže byť závislosť aj na zdanlivo neškodnej veci.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
31.1. 2018 17:00
Diskusia