Diego Naranjo pôsobí ako lekár v kolumbijskom Medellíne a poriadne dlho bude musieť finančne podporovať dieťa, ktoré vôbec nie je jeho. Ide o potomka jedného z pacientov, ktorý však nemal prísť na svet. Naranjo totiž mužovi spravil vazektómiu a ubezpečil ho, že nebude musieť používať žiadnu inú formu ochrany pred počatím.

Asi si viete predstaviť prekvapenie pacienta, keď jeho manželka zrazu otehotnela. Prišli podozrenia z nevery, no testy DNA ukázali, že skutočne ide o manželovo dieťa. Naranjo totiž vazektómiu neurobil správne, a tak ho rodičia zažalovali pre finančnú i citovú ujmu. A sudca rozhodol, že lekár bude platiť, kým dieťa nedovŕši vek 18 rokov.

„Lekár pacientovi neodporučil, aby používal aj iné formy ochrany pred počatím,“ píše sa v rozsudku, ktorý sa dostal do médií. „Rodičia nechceli splodiť viac detí a lekárovo pochybenie bude mať vážny dopad na ich životy v materiálnom i psychickom smere, najmä z dôvodu, že otec nemôže kvôli súčasným zdravotným problémom pracovať.“

Otec dieťaťa totiž trpí vážnou obojstrannou poruchou sluchu, ktorá uňho navyše vyvoláva závrate a zvracanie. Nedokáže si nájsť zamestnanie a ďalšie dieťa do rodiny prinieslo enormnú finančnú záťaž.

Podľa rozsudku musí Naranjo zaplatiť rodine v prepočte asi 20-tisíc eur ako odškodné, 13-tisíc eur za súdne trovy a 31-tisíc eur ako výživné.

Mimochodom, dieťa sa narodilo v roku 2013 a súd rozhodol až v máji 2023, kedy už malo dievča desať rokov. Rýchlosť súdov v Kolumbii je očividne podobná ako na Slovensku. Lekárovi už teda ostáva platiť výživné „len“ osem rokov.