MENU
Menu

Zdravie Krajiny, kde ľudia žijú najdlhšie. Čo ich odlišuje od Slovenska?

Zo Slovenska sa neoplatí presťahovať len za lepšou prácou, vyšším platom, či krajšou prírodou, ale aj za dlhším životom. Sú miesta, ktoré vám jednoducho dajú pár rokov k dobru. Niektoré nie sú ani príliš ďaleko od našich hraníc.

Krajiny, kde ľudia žijú najdlhšie. Čo ich odlišuje od Slovenska?

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka je aj krajinou, kde sa ľudia na tento východ pozerajú najdlhšie. Priemerná dĺžka života je 84,2 rokov. Pre porovnanie so Slovensko žijú Japonci takmer o sedem rokov dlhšie. Je to spôsobené vysokou mierou starostlivosti o starších, kvalitnou lekárskou starostlivosťou a stravou bohatou na morské plody. V roku 2017 tak bolo v Japonsku viac ako dva milióny ľudí starších ako 90 rokov.

Chcete milión dolárov? Stačí osláviť 123. narodeniny

Švajčiarsko
Je dôkazom, že život v luxuse prospieva zdraviu. Švajčiarsko patrí k najdrahším krajinám, ale zjavne to obyvateľom nevadí. Majú totiž dĺžku dožitia 83,3 rokov. Švajčiarsky zdravotný systém sa radí k najlepším na celom svete a nehovoriac o tom, že obyvatelia tejto krajiny obklopenej horami patria aj k najšťastnejším na svete. Plus dobrý vzduch, čistá príroda a vek dožitia smeruje nahor.

Najstarší ľudia sveta radia: Takto sa dožijete stovky

Španielsko
Tretiu priečku obsadili Španieli. Očakáva sa, že budú žiť do 83,1 roka. Kde majú recept dlhovekosti? Neponáhľajú sa. Španielske slovo maňana je doslova charakterovým rysom krajiny a značí, že to počká. Všetko počká a teda Španieli musia žiť dlhšie, aby všetko stihli. Ale hlavne sú v pohode. K tomu víno, olivový olej a morské plody. To sa potom žije...

Francúzsko
V tejto krajine si život vychutnávajú priemerne 82,9 rokov. Opäť ich spája pôžitkársky spôsob života, kvalitné jedlo, dobré vínka a pravidelné sexuálne hry. Kto by si v takejto atmosfére nechcel požiť čo najdlhšie? Francúzi majú nízku mieru obezity a jedia kvalitné jedlo. V roku 2015 zomrel vo francúzsku Philippe Vocanson vo veku 110 rokov a povedal, že žil tak dlho a dobre vďaka tomu, že jedol syr a nefajčil.

Dlhoveké i nestarnúce: Jedno zviera nikdy nezomiera

Taliansko
Prímorský život má, zdá sa, niečo do seba. Taliani žijú 82,8 rokov a špecifikom je Acciaroli, kde sa bežne ľudia dožívajú 90 rokov, úmrtia s nižším vekom sú skôr výnimky. Čo považujú obyvatelia za zdroj dlhovekosti? Čerstvé ryby, miestne pestovanú zeleninu a bezstarostný prístup k životu.

Slovensko
Dalo by sa povedať, že to nie je až tak zlé, ale zďaleka nemáme ani najlepšie vyhliadky. Obsadzujeme spodné priečky dlhovekosti. Priemerné očakávané dožitie je okolo 77,4 roka. Dĺžka života na Slovensku však medzi rokmi 2000 a 2015 vzrástla o viac ako tri roky, hoci je približne o štyri roky kratšia ako je priemer Európskej únie. Hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. Za nami sa s dĺžkou dožitia ocitli napríklad krajiny Albánsko, Ekvádor, Mexiko, Argentína, Uruguaj a Bosna a Hercegovina.

DISKUSIA
20.8. 2019 22:00
Diskusia