MENU
Menu
a

Zdravie Korenisté a liečivé: Čo prisypať do jedla pri zlom trávení, nespavosti či nízkom libide?

Dochucuje a vytvárame arómu - to je základná "práca", ktorú má pre nás korenie robiť. Aby sme si jedlo vychutnali naplno, v kuchyni či na stole je nenahraditeľné, no okrem žalúdka poďakujú aj iné časti tela. Vybrané koreniny totiž významne účinkujú na ich zdravie.

Zápaly v tele
Medzi top zdravé koreniny, ktoré lekári schvaľujú všetkými desiatimi, patrí kurkuma. Kedysi u nás nebola taká známa, ale jej chuť, farba a samozrejme, účinky sa osvedčili. Vďaka obsahu kurkumínu má preukázané protizápalové účinky, čo znamená, že uľavuje napríklad pri reume a jej prejavoch. Jej konzumácia v primeranom množstve tiež bojuje proti zápalom žalúdka a tenkého čreva, znižuje i tvorbu žalúdočných vredov.

Nevoľnosti
Či už pri cestovaní, pobyte na mori alebo pri žalúdočných problémoch, no nevoľnosti vedia nepekne pokaziť deň. Ak hľadáte prírodný liek, je ním okrem iného aj zázvor. V surovej alebo sušenej podobe sa dokonca odporúča aj ako prvá pomoc pri rannej opici. Už ste to skúšali?

Trávenie
Do rodiny indických korenín, ktoré sa udomácnili aj u nás, patrí i kardamón. Vráskavé semená sú súčasťou skupiny zázvorovitých korenín, čo odkazuje na ich skrytú silu. Kardamón sa odporúča napríklad pri zhoršenom trávení či žalúdočných kŕčoch, upokojiť vie aj nervovú sústavu ako takú. 

Nadúvanie brucha
Naše staré mamy dobre vedia, že bruchu dokáže účinne uľaviť rasca. Patrí medzi to najobyčajnejšie, čo pri varení používame, ale aj najliečivejšie. Ak ju pridáte k jedlám, z ktorých vás nadúva, tento jav sa minimalizuje, prípadne si z nej urobte odvar a pite. Bruchu, ktoré bojuje s plynatosťou a nafukovaním, to pomôže.

Nespavosť
Po dobrom jedle si niekedy telo pýta oddych, no ak, naopak, máte so spaním problémy, riešenie môžete nájsť aj v korení. Obľúbený muškátový oriešok v sebe skrýva silu, ktorá telo upokojí a navodí na spánok. Treba si ale dávať pozor na množstvo, nakoľko ide o intenzívne korenie. Odporúčanou dávkou na deň je maximálne tretina kávovej lyžičky.

Problémová erekcia
Tušili ste, že pri zhoršenom mužskom výkone vie pomôcť aj štipka korenia? Vhodný je vraj šafran, ktorý je síce najdrahšou koreninou sveta, ale za to výraznou a liečivou. Okrem pomoci pri erektilnej dysfunkcii sa používa i na problémy s prostatou či so slabosťami srdca.

Nízke libido
Problémy s libidom sú odpradávna liečené aj koreninami, nakoľko dokážu prekrviť naše telo a rozpumpovať ho. Týmto účinkom sa môžu pýšiť škorica, čierne korenie i čili, ktoré u nás bez problémov kúpite a poľahky zakomponujete do jedla. Či už teda chcete nabudiť seba, partnerku alebo oboch, trošku to okoreňte na tanieri a bude to pikantnejšie aj v posteli.