MENU
Menu

Zdravie Koniec jedenia, ako ho poznáme: Naša strava o 50 rokov bude celkom iná

Dnes jeme úplne iné jedlá ako naši otcovia pred päťdesiatimi rokmi. A verte, či nie, náš potravinový reťazec ešte nedosiahol svoj strop. Poďme sa cez Petriho misky a mikroskopy laboratórií pozrieť do kuchyne budúcnosti, kde sa už rozhodne nebudú recepty začínať slovami: „Na masti si opražíme cibuľku do zlatista."

Koniec jedenia, ako ho poznáme: Naša strava o 50 rokov bude celkom iná

Potraviny z tlačiarne

3D tlač je dlhodobým pomocníkom v odvetví zdravotníctva, kde sa tlačia napríklad kĺbové náhrady na mieru pacienta. A od zdravotníctva je už len krok ku gastronómii. Preto vedci očakávajú, že o päťdesiat rokov budú hlavne reštauračné kuchyne v niektorých prípadoch nahradené, alebo aspoň doplnené 3D tlačiarňami, ktoré po zadaní objednávky vytlačia hotové jedlá. NASA na tomto projekte už intenzívne pracuje hlavne s ohľadom na plány osídlenia Marsu.

FOTO: Pohľadnice predpovedali rok 2000, splnili sa vízie ich autorov?

Pestované mäso
Toto už nie je sci-fi, ale trochu drahá technológia. Prvé mäso vypestované v laboratóriu a použité pre hamburger predstavili v roku 2013 v Londýne. No jeho výroba vrátane nákladov na vývoj a výskum stála 330-tisíc dolárov. Avšak už dnes sú náklady na kultiváciu svalových buniek podstatne nižšie. Preto je možné, že do pár rokov nebudeme mať mäso len zo sóje, ale aj z laboratória. Dnes vedci už len dolaďujú chute a dávajú tak čas vegánom rozhodnúť sa, či bude pre nich skutočné mäso bez živočíšneho pôvodu v poriadku.

Hlúpneme? Deti už nepoznajú ručičkové hodiny a nevedia písať

Hmyz
Vkladá sa do neho obrovský potenciál. Už dnes sa múka z hmyzu pridáva napríklad do cesta na pizzu, ale vedci tvrdia, že hmyz môže byť budúcnosťou ľudstva aj po nejakej ekologickej katastrofe. Je totiž omnoho adaptabilnejší ako človek aj iné druhy živočíchov. Pritom ide o super dobrý zdroj bielkovín.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť

Umelé ryby

Je možné, že inšpirácia na toto jedlo prišla z krabích tyčiniek, ktoré s krabom nemajú prakticky nič spoločné. Vedci v NASA už dokázali vyvinúť poctivé filé zo svalového tkaniva a hovädzieho séra. Spoločnosť New Wawe Foods sa zasa špecializuje na krevety vyrábané z morských rias. To, čo sa dnes zdá ako prototyp, bude o päťdesiat rokov bežná súčasť stravovania.

Pilulky
Kompletné menu vyskladané z doplnkov výživy je už pre mnohých športovcov skrátka základom výživy. Ale jedlá v tabletkovej forme sú skutočne alternatíva, ktorou sa dnes vedci zaoberajú. Kombinácia vína a jedla, znamenité chute a rozkoš na jazyku vymeníme za tabletky. O päťdesiat rokov tak už pozvanie priateľov na večeru, kde sa podáva hrsť piluliek už nebude záležitosťou len dekadentných skupín.

DISKUSIA
27.8. 2019 22:00
Diskusia