MENU
Menu

Zdravie Koľko klikov spraviť, aby vás neskolila choroba srdca? Poznáme presné číslo

Asi žiadny číselný údaj týkajúci sa kondície nevypovie o vašom zdraví viac ako ten, koľko klikov dokážete urobiť na jeden záťah. Najnovšia štúdia z Harvardovej univerzity totiž zistila, že aby človek nezomrel na srdcovocievnu chorobu, stačí, aby dokázal urobiť istý počet klikov.

Koľko klikov spraviť, aby vás neskolila choroba srdca? Poznáme presné číslo
Srdcovocievne choroby sú obrovským strašiakom rozvinutých krajín. Troch z piatich zosnulých Slovákov skolia práve tieto ochorenia. Takmer v polovici prípadov sa im pritom dá predchádzať zdravou životosprávou, stravovaním a samozrejme cvičením.

Chudnutie orgazmami: Je účinnejšie než cvičenie?

Možno vás sklameme, ale vedci z Harvardovej univerzity zistili, že zvládnuť na jeden záťah 25 či 30 klikov nestačí. Ak sa chcete srdcovocievnym chorobám vyhnúť, musíte ich urobiť 40. To už je pomerne vysoké číslo, ktorého dosiahnutie si vyžaduje dlhodobé trénovanie. A práve ono sa do veľkej miery stará o zdravý kardiovaskulárny systém.

Chalan používal fitnes náramok počas sexu. Zistil zaujímavé fakty

Štúdia s krkolomným názvom „Súvislosť medzi výkonnosťou pri cvičení klikov a možným vznikom kardiovaskulárnych ochorení u aktívnych dospelých mužov" vyšla vo februári 2019 v odbornom Žurnále americkej zdravotnej asociácie. Výskum, ktorý opisuje, prebiehal desať rokov.

Vedci z Harvardovej univerzity počas tohto obdobia zbierali údaje o aktívnych hasičoch z desiatich okresov štátu Indiana, u ktorých sa predpokladala výborná fyzická zdatnosť. A položili si otázku, či je možné objektívne zmerať, akú treba mať kondíciu, aby človeka neskolila srdcovocievna choroba. Analýza dát o hasičoch ukázala niečo mimoriadne zaujímavé. U 1104 požiarnikov, ktorí sa zúčastnili výskumu, sa ukázala jasná súvislosť medzi schopnosťou urobiť istý počet klikov na jeden záťah a výskytom kardiovaskulárnych chorôb, a to počas celého desaťročného obdobia.

Fitnes vegán po päťdesiatke: Telo mu závidia aj mladší

Zjednodušene: chlapi, ktorí vedeli spraviť 40 a viac klikov, sa s veľkou pravdepodobnosťou dožijú vyššieho veku a majú zdravšie srdcia. Je to však ešte náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Kliky totiž museli hasiči robiť podľa metronómu a ak začali výrazne spomaľovať, vedci ich zastavili.

Nebuďte však prehnane nešťastní. Štúdia totiž preukázala aj to, že už 11 klikov stačí na to, aby človek výrazne zredukoval možnosť, že zomrie na srdcovocievnu chorobu. Určite však platí, že čím viac klikov viete spraviť, tým lepšie.

DISKUSIA
25.2. 2019 13:00
Diskusia