Reklama

Keď sa verilo na upírov: Choroba vysávala z človeka život

Reklama
magazin.sk

Noel

Editor

Naši predkovia mali tendenciu veriť v rôzne mysteriózne bytosti. Tuberkulózu napríklad pripisovali vyčíňaniu upírov.

V 19. storočí zasiahla americký štát Nové Anglicko epidémia záhadnej choroby. Pacienti kašľali, zmáhali ich horúčky a postupne strácali hmotnosť. Vyzerali, akoby ich čosi požieralo zvnútra, slabli, bledli a strácali chuť do života. Dnes už vieme, že ich trápila tuberkulóza, pre miestnych však boli prvými podozrivými upíri.

Tuberkulóza trápi ľudstvo najmenej od 6. tisícročia pred Kristom. Až kým Robert Koch v roku 1882 neobjavil jej pôvodcu, nevedeli sme o tejto chorobe prakticky nič. Navyše sa prejavovala rôznymi spôsobmi, niektorí ľudia s ňou prežívali roky, iných zabila v priebehu dní či týždňov. U všetkých pacientov ale dochádzalo k postupnému slabnutiu, zdalo sa, že strácajú životnú energiu. A to viedlo ľudí k podozreniu, že z nich čosi vysáva životnú silu.

Zdroj: Public Domain

Tuberkulóza pacientov neuveriteľne vyčerpávala.

Verilo sa napríklad, že upírom je niektorý zo zosnulých členov rodiny. Často totiž umierali práve príbuzní, keďže nákazlivá tuberkulóza sa prenášala práve v rodinách. Následne tak dochádzalo k exhumáciám tiel, ktoré mali potvrdiť, či je dotyčná mŕtvola upírom.

Keď sa telo vykopalo, pátralo sa po „upírskych“ znakoch, medzi ktoré patril nedostatočný rozklad tela či červená krv v srdci a ďalších orgánoch. Ak sa potvrdilo, že sa našiel upír, uplatňovali sa rôzne procedúry. Niekedy sa telo len otočilo hlavou dolu, inokedy rodina spálila orgány a zvyšku tela dopriala nový pohreb. Dochádzalo však aj k odrezávaniu hláv či páleniu sŕdc a následnému vdychovaniu dymu z horiaceho orgánu a konzumácii jeho popola.

Zdroj: Public Domain

Exhumácia upíra.

Jeden z prvých známych prípadov v Novom Anglicku sa odohral koncom 18. storočia. Rachel Harrisová zomrela na tuberkulózu v roku 1790 a o rok neskôr sa vdovec Isaac Burton oženil s jej nevlastnou sestrou Huldou. U tej sa onedlho začali prejavovať rovnaké symptómy ako u nebohej Rachel a rodina i známi sa zhodli, že za všetko môže práve zosnulá. Vo februári 1793 ju exhumovali a jej pečeň, srdce a pľúca spálili v kováčskej vyhni. Všetkému sa prizeralo asi 500 ľudí. Ako asi tušíte, obrad nepomohol a Hulda v septembri zomrela.

Podobných prípadov sa v Novom Anglicku podarilo zdokumentovať vyše 80, čo len dokazuje, aká rozšírená bola tunajšia viera v upírov. K exhumáciám dochádzalo ešte aj koncom 19. storočia, keď už bolo vďaka Kochovi známe, čo je pôvodcom tuberkulózy. V odľahlých komunitách sa dokonca praktizovalo ešte neskôr. Liek streptomycín sa podarilo objaviť v roku 1946, no poslednú upírsku exhumáciu v USA vkyonal Michael Bell v pennsylvánskych horách až v roku 1949.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Noel

Editor
Cestovanie, história a technológie. To sú tri veci, o ktorých píše najradšej, no keď treba, rád na Magazíne zaskočí s autorstvom do akejkoľvek z rubrík.